„O atentátech jsem se dozvěděla se zpožděním, byla jsem na večeři u přátel ve 12. okrsku. Kolem jedenácté hodiny jsem se vydala na cestu domů. Asi dvě minuty poté, co jsem odešla, mi volala kamarádka, ať se hned vrátím, že prý se v centru střílí a že bude lepší, když se vrátím až ráno," vzpomíná na páteční večer.

Zprvu si nepřipouštěla myšlenku dalšího teroristického činu.

close Třiadvacetiletá Lenka Navrátilová z Olomouce je studentka výzkumného institutu Sciences Po v Paříži. zoom_in „Vždyť lednové útoky na redakci Charlie Hebdo tu má každý ještě v živé paměti, nicméně média již informovala o počtu mrtvých a zraněných, který narůstal. Teroristé si vybrali místa, kde to v pátek večer žije, a tak se i někteří z mých spolužáků zrovna nacházeli v restauracích a barech, na které teroristé zaútočili. Zdá se však, že žádný student mé univerzity zraněn nebyl," uvedla stážistka.

I přes nezvykle teplé a slunečné počasí se Pařížané o víkendu drželi doporučení veřejných představitelů a své domovy opouštěli jen minimálně.

Mnoho obchodů i restaurací bylo zavřených. Všechna představení, koncerty a veřejné akce byly na poslední chvíli zrušeny. Osvětlení Eiffelovy věže bylo vypnuto na znamení smutku.

„Za ty dva roky, co tu žiji, nebyly pařížské ulice nikdy tak prázdné. Obvyklý víkendový shon, kdy parky, obchody, restaurace a kavárny praskají ve švech, nahradilo prázdno, kterému dominovaly pouze bezpečnostní složky jak pařížské gendarmerie, tak armády. Lidé zapalovali svíčky v oknech svých bytů. Čekala jsem, že stejně jako v lednu lidé začnou okamžitě organizovat manifestace a smuteční pochody, ale převládá strach z dalších útoků. Nedivila bych se však, kdyby se do příštího víkendu společnost vzpamatovala z šoku a zorganizovala pochod na počest mrtvých," dodala a doplnila, že pařížské univerzity a úřady v pondělí znovu otevřely.