Zeptali jsme se na důvody protestu na jednom z olomouckých gymnázií i několika základních školách ve městě. Jak by na jejich školu dopadly chystané kroky vlády? A s jakou mzdou mohou "lákat" tzv, nepedagogické pracovníky, tedy školníky, provozní zaměstnace či pracovníky do školních jídelen?

Slovanské gymnázium: Ministerstvo zaspalo už dávno

Do stávky se v pondělí zapojilo například Slovanské gymnázium v Olomouci, zavřená zůstala jak kmenová budova na třídě Jiřího z Poděbrad, tak pracoviště v Pasteurově ulici. Co bylo důvodem stávky a jaké by byly konkrétní dopady?

„Pokud by došlo na snížení koeficientu PH max (maximální týdenní počet hodin vyučování financovaný ze státního rozpočtu, pozn.red.), muselo by ze Slovanského gymnázia odejít až jedenáct vynikajících kvalifikovaných učitelů. Dalším důvodem stávky jsou peníze pro správní zaměstnance. Za poslední dva roky se jim mzdy i přes obrovskou inflaci prakticky nezvýšily a teď je ještě chce ministerstvo školství o dvě procenta snížit,“ pozastavil se ředitel Radim Slouka.

Stávka pracovníků ve školství, 27.11. 2023
Stávka škol: na Olomoucku se přidá většina, část bude úplně zavřená

Navíc podle něj stále není jasné, zda školy na všechny správní zaměstnance dostanou peníze. Například na obou budovách Slovanského gymnázia je celkem 25 provozních pracovníků, kteří teď žijí v nejistotě.

„Na naší škole jsou z 99 procent srdcaři, pracují u nás dlouhá léta a obměňují se prakticky jen při odchodu do důchodu. Ministerstvo bohužel zaspalo už dávno. Jak je možné, že platové tabulky správních zaměstnanců začínají pod hranicí minimální mzdy? Léta se mluví o platech kantorů, ale na správní zaměstnance se zapomíná, je to nespravedlivé. Poukazujeme na to dlouhodobě. Všichni zaměstnanci pracují ve prospěch našich dětí a dělat mezi nimi rozdíly považuji za nemorální,“ konstatoval ředitel Slovanského gymnázia Radim Slouka.


Nahrává se anketa ...

Propouštění učitelů i asistentů pedagoga

V olomouckých mateřských a základních školách se pondělní stávka projevila v různých formách i rozsahu. Některé budovy zůstaly zavřené, v jiných, například na základní škole Zeyerova, se na prvním stupni učilo a druhý byl zavřený.

Maminka podnikatelka roku 2023 Ivana Sovadinová ze Šumperku
Má devět dětí, část sama učí, podniká. Iva Sovadinová je oceněnou Maminkou roku

Fakultní základní škola v Holečkově ulici zůstala kompletně zavřená. Ve čtyřech mateřinkách, které pod školu spadají, ke stávce přistoupili odlišně. Některá pracoviště zavřela, jiná částečně fungovala, protože někde stávkovali všichni, jinde třeba jen část učitelů nebo provozních pracovníků. Pokud by na omezení rozpočtu opravdu došlo, byli by nuceni ve třídách snížit počty dělených hodin.

„Museli bychom propustit některé učitele a zřejmě také asistenty pedagoga. Děti, které podpůrná opatření při vzdělávání potřebují, by je pak neměly v takovém rozsahu jako dosud. Negativní dopady by byly také na provozní zaměstnance jako jsou kuchařky, uklízečky nebo školníci,“ uvedla ředitelka Zonna Bařinková.

Například ve školních jídelnách dostává kvalifikovaný personál „tabulkové“ mzdy, které se blíží hranici minimální mzdy.

Pokud se vedoucím jídelen podaří nějaký úvazek takzvaně ušetřit s tím, že kuchařky všechnu práci zvládnou v menším počtu, je možné jim pak alespoň trochu „přilepšit“ formou odměny.

„Pokud ministerstvo tyto úvazky, které už teď ´šetříme´, škrtne, tak prostor pro přilepšení již nebude. Práce ve školních kuchyních je velmi náročná, nastoupily nám dvě nové pracovnice a už po týdnu to vzdaly,“ poznamenala ředitelka školy Zonna Bařinková.

Mzda se blíží minimálnímu platu

O tom, jak složité je za současných platových podmínek najít a udržet kuchařky, uklízečky nebo třeba školníka, ví své ředitelé mnoha škol.

„O těchto pozicích se ve společnosti málo mluví a mnozí ani netuší, kolik poctivé práce tito lidé odvádějí a jak nedostatečně jsou ohodnoceni. Pracují za mzdu, která se blíží minimálnímu platu. Například uklízečka nebo pracovnice ve výdeji stravy má tabulkový plat na plný úvazek 18 780 korun hrubého. Sehnat spolehlivé a zodpovědné zaměstnance na obsazení těchto míst je úkol téměř nadlidský,“ neskrývala Ivana Štenclová, ředitelka základní a mateřské školy v Olomouci-Holici.

Tamní mateřinka a jídelna zůstala uzavřená, základní škola fungovala v běžném provozu ač zaměstnanci stávku podpořili, jen oběd si žáci tentokrát donesli z domova.

Ministr školství Mikuláš Bek
Bek se omluvil rodičům žáků. Budeme hledat další peníze na školství, slíbil

Negativní dopady by se při krácení rozpočtu projevily také v počtu asistentů pedagogů, kterých nyní v této škole pracuje osm.

„Přibližně o třetinu z nich bychom pak přišli. Nepřijdeme ovšem o děti, které je potřebují. Věnovala jsem spoustu let tomu, abychom měli kvalitní tým asistentů a teď bych měla třetinu z nich propouštět,“ pozastavila se Ivana Štenclová.

Ze stejných důvodů byla v pondělí kvůli stávce zavřená také základní škola na třídě Spojenců v Olomouci. Hlavním důvodem protestu tam jsou nízké platy provozních zaměstnanců.

„Je velmi komplikované obsadit místa uklízeček i pracovnic na výdej stravy. V případě, že některá z nich onemocní, je téměř nemožné najít za ni zástup. Například pracovnice ve výdejně stravy dosáhne na mzdu 20 230 korun hrubého a to je strop. Přitom je to fyzicky náročná práce, u nás musejí kompletně zajistit výdej pěti stovek obědů,“ vyzdvihla ředitelka Miluše Zatloukalová.

Zástupci odborářů a studentů v čele s předsedou školských odborů Františkem Dobšíkem na pondělní tiskové konferenci v Praze
Ve střehu budeme i po stávce. Nechceme vyhrožovat, ale dohodnout se, řekl Dobšík

Jak se v pondělí stávkovalo

ZDROJ: Eva Hrdličková z Českomoravského odborového svazu pracovníků školství

Olomoucko
- zapojilo se 199 školských zařízení s téměř 4 tisícovkami stávkujících zaměstnanců

Olomoucký kraj
- zapojilo se 472 škol a školských zařízení s téměř 9 tisíci stávkujícími zaměstnanci
- zavřeno bylo 243 škol
- zapojilo se téměř 70 procent všech škol (různou formou)

- na pěti desítkách škol v kraji stávkovalo plných sto procent zaměstnanců
- ve stovce škol stávkovali jen jednotlivci
- na některých školách stávkoval například pouze jeden školník nebo třeba jen dvě kuchařky
- odboráři nezaznamenali ze strany rodičů žádné negativní reakce