„Dávám na internet informace Dopravního podniku města Olomouce. Zrovna to študuju. Lidé se nás ptají, jak to bude,“ uvedla ve čtyři odpoledne pracovnice Obecního úřadu v Bystrovanech Romana Radová.

„Omezí to, ale něco pojede. Lidé se dostanou. Hodně počítají s tím, že se ráno bude improvizovat,“ poznamenala.

Autobusem a vlakem denně cestuje spousta obyvatel Příkaz. Do škol nebo do práce v Olomouci a Litovli.

„Obyvatelé samozřejmě situaci sledují. Pojedou autobusem, někteří na kole, další plánují dovolenou,“ uvedl odpoledne starosta obce Jaroslav Sívek.

Ranního kolapsu na příjezdových cestách do krajského města se obává stavbyvedoucí Ivan Koutný, který potřebuje mít v šest hodin na stavbě v Olomouci pět zedníků, z toho dva bydlí v Olomouci- Radíkově.

„Nemám čas sedět u internetu nebo objíždět zastávky, zda tam je poslední informace o tom, jak zítra pojedou autobusy. Dohodli jsme se s chlapama tak, že ráno půjdou na autobus. Pokud nepojede, zavolají mi, já sednu do auta a odvezu je na stavbu. Musíme dělat, investora nezajímá, že někdo stávkuje. Snad se po Chválkovické dostaneme. Z toho mám největší strach,“ obával se ranního kolapsu na frekventované silniční spojnici.

Cestu do práce promýšleli i zemědělci v Senici na Hané.

„Lidé většinou dělají v místě a ti, kteří jezdí vlakem nebo autobusem, jsou dohodnuti na tom, jak se dostanou. Pokud se někdo opozdí, samozřejmě žádné problémy z toho dělat nebudeme,“ reagoval Jaroslav Navrátil, předseda tamního zemědělského družstva, jednoho z největších zaměstnavatelů v této části Olomoucka.