Otvírat se bude už v říjnu. „Byl to boj s větrnými mlýny. Nepodařilo se nám zamezit změně územního plánu, naštěstí nejde o nijak cenné území,“ řekla Deníku Dominika Kovaříková z Hnutí Duha. Přesto postoj Duhy zůstává stejný. „Mrzí nás, že se město obchodním řetězcům otevírá. Nabízejí nízkou cenu, ale i nízkou kvalitu. Svým chováním vytlačují z trhu české prodejce i výrobce,“ dodala. Podobný postoj zaujali k budoucímu Lidlu lidé také v Přerově a řetězec, donedávna proslulý kácením stromů, neuspěl ani ve Znojmě nebo Bučovicích.

Proti Lidlu v Pavlovičkách byla i Eva Lehečková, která bydlí nedaleko. „Stavbou a provozem se ještě zhorší dopravní podmínky, které už teď jsou tady katastrofální,“ tvrdila. Jitka Pivoňková za řetězec Lidl uvedla, že zákazník je pro něj na prvním místě. „Přilehlou světelnou křižovatku rozšíříme tak, abychom zákazníkům umožnili co nejpohodlnější příjezd k provozovně,“ sdělila Pivoňková.

Po dvou rozdílných dopravních studiích město nakonec změnilo územní plán ve prospěch Lidlu. Poté koupilo Gemo pozemek přibližně za 1,5 milionu korun a za dalších 10 milionů korun postavilo pro školu nové dílny, jelikož staré dílny musely stavbě ustoupit. „Za jednopodlažní dílny jsme škole postavili stejný objekt, ale o jedno podlaží vyšší, jak si škola vymínila,“ uvedl za Gemo Kamil Ganzar. „Lidlu jsme pozemek prodali, až bylo dokončeno územní řízení, takže jsme asi rok překrývali tuto transakci z vlastních peněz,“ dodal Ganzar.

Dílny stojí od jara 2006, ale škola začne horní patro využívat až v září roku 2008. „Původní rozpočet počítal s nižšími náklady na vybavení. Nakonec se cena zdvojnásobila,“ vysvětlil náměstek hejtmana Pavel Sekanina (ODS). Tvrdí, že s rozpočtem 45 milionů pro 130 škol nejde dělat veletoče.

Lidl provozuje v Česku 162 prodejen. V Olomouci se další začne stavět naproti Finančního úřadu na Lazcích. „Stavební povolení je vydáno, ale ještě nenabylo právní moci, do pátku běží lhůta na případné odvolání,“ potvrdila Eva Hyravá ze stavebního úřadu. Díky odporu Hnutí Duha, kterému se podařilo změnit architektonický záměr, tato prodejna bude vypadat mnohem estetičtěji než ostatní.