Přes kilometr dlouhá trasa se bude stavět zhruba dva roky a přijde na 400 milionů korun.

Cestující tak nově dojedou na zastávku U kapličky, která by měla vyrůst na úrovni Voskovcovy ulice.

Současně se pracuje i na dalším úseku, který by koleje měl dovést až do Slavonína.

Druhá etapa tramvajové trati získala územní rozhodnutí, které nabylo právní moci, město ještě musí získat stavební povolení. Současně může na podzim začít i příprava výběru zhotovitele.

„Všechny důležité majetkoprávní vztahy v budoucí trase jsou už vyřešené. V průběhu přípravy dokumentace pro stavební řízení bylo nutné dořešit ještě majetkoprávní vztahy na pozemcích Olomouckého kraje a je možné, že ještě proběhnou jednání s vlastníky některých inženýrských sítí,“ popsal situaci náměstek Filip Žáček (ČSSD).

Doplnil, že pokud půjde vše hladce, stavět by se mohlo v příštím roce a hotovo by mělo být do dvou let.

Náklady na druhou etapu tramvajové trati jsou podle magistrátu odhadovány na 400 milionů korun, záleží ale i na výsledku výběrového řízení na zhotovitele. Stejně jako v případě první etapy bude město i teď usilovat o získání dotačních prostředků.

"Zbytečné, autobusů jezdí dost"

Názory některých obyvatel se však na prodloužení trati různí.

„Přijde mi to zbytečné, protože autobusů směrem k centru i do jiných míst Olomouce od nás jezdí opravdu hodně. Navíc cesta, která tam vede, je už tak hodně vytížená a provoz se tam nezastaví ani v noci. Netěším se na hluk ze stavebních prací a následně z tramvajového provozu. Spíš bych zpřístupnila trasu k nemocnici, tam je to potřeba a s tím nikdo nic nedělá,“ reagovala Kateřina Černá.

„Já se na tramvaj těším, je to příjemnější a rychlejší cesta než autobusem, který bývá často hodně plný,“ reagoval naopak Petr, další z obyvatel sídliště.

1,3 kilometru a tři zastávky

Na Nové Sady jezdí tramvaj od listopadu roku 2013, cestující se však zatím dostanou jen na okraj sídliště, konečná zastávka je na Trnkově ulici.

Druhá etapa dovede tramvaje z Rooseveltovy ulice přes Zikovu do ulice Schweitzerova a vzniknou na ní tři nové zastávky, poslední bude končit na úrovni Voskovcovy ulice.

„Její délka bude zhruba 1300 metrů, je tedy srovnatelná s délkou první etapy, která měřila 1394 metrů. Tři zastávky druhé etapy a jedna zastávka budoucí třetí etapy už mají i názvy, tramvaje budou zastavovat na zastávkách Zikova, Rožňavská, U Kapličky a Jižní,“ uvedl mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta.

Chystá se prodloužení do Slavonína

Zastávkou U Kapličky ale plány o prodloužení tramvajového spojení nekončí. Už teď se město připravuje na třetí etapu, která by měla Olomoučany po kolejích dovézt až do městské části Slavonín.

„Intenzivně se pracuje na projekční přípravě a také už byla na stavební úřad podána žádost o územní rozhodnutí. Paralelně od loňského roku probíhají i jednání s vlastníky dotčených pozemků,“ doplnil Filip Žáček.