Architekt Jan Šépka se svými kolegy původní studii, která v Olomouci vzbudila nadšení i odpor, aktualizovali a potřebné peníze by snad mohl v polovině letošního roku stát schválit.

V upravené podobě architektonický tým rozšířil depozitáře a oproti původnímu záměru kontroverzní betonovou stavbu posunul až na hranu ulice do Denisovy ulice.

"Po diskuzi s památkáři, kdy se celý projekt schvaloval na Vědecké radě NPÚ v Praze, jsme se rozhodli přidat na fasádu domu niku, která by představovala možnost proměny. Po roce by se tam mohla střídat umělecká díla. Původně ale v návrhu nebyla a díky tomu to znamenalo i přemístění okna do jiné lodě. Chtěli jsme fasádu směrem do ulice více oživit," přiblížil Jan Šépka.

„Zatím všechny indície napovídají tomu, že se to povede a projekt ožije. Jsem optimista a věřím, že to tentokrát dopadne dobře. Pro Olomouc je to určitě příležitost,“ uvedl v rozhovoru pro Deník autor razantní proměny proluky vedle Muzea umění.

ROZHOVOR s architektem JANEM ŠÉPKOU o SEFO i Olomouci najdetev SOBOTNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ Olomouckého deníku 21. dubna

Půl miliardy od státu na spadnutí

„Nyní čekáme na to, až půjde do vlády balík velkých investičních akcí ministerstva kultury, jehož součástí je i projekt SEFO. Mohlo by to být do konce tohoto roku,“ uvedl mluvčí Muzea umění Tomáš Kasal.

Celkem jde o dotaci ve výši celkem 543 milionů korun, která by pokryla novostavbu i rekonstrukci stávajícího muzea. Pokud ji vláda odsouhlasí, se stavbou by se mohlo začít už v roce 2021.

„V optimálním případě by stavba mohla být hotová v roce 2024,“ reagoval mluvčí a doplnil, že Muzeum umění akutně potřebuje zejména depozitáře.

„Nyní vlastníme zhruba sto tisíc sbírkových předmětů a obtížně hledáme prostory, kde bychom je řádně uchovávali. Kromě toho potřebujeme zázemí nejen pro vlastní činnost, ale i pro odbornou i laickou veřejnost. Například knihovna a badatelna jsou nyní v naprosto nevyhovujícím stavu. Součástí SEFO budou samozřejmě i nové výstavní prostory pro moderní středoevropské umění,“ doplnil Tomáš Kasal.