V pondělí se pustili do několikatýdenní práce stavaři, kteří budou až do 20. června stavět v hlavní křižovatce v obci Tovéř nedaleko Olomouce nový kruhový objezd a opravovat části přilehlých silnic.

Těžká technika se začala zakusovat do obrubníků, chodníků, ale i do asfaltového povrchu samotné vozovky.

„První den bývá opravdu trošku zmatený. Vidíte, že ani řidiči nejsou příliš uvědomělí a snaží se to tudy projet, i když je to zavřené,“ řekl Miroslav Králík, jeden ze stavbyvedoucích.

Skutečně se chtělo uzavřeným úsekem od Dolan do Tovéře i opačným směrem dostat několik motoristů.

„Byl jsem v Dolanech na obědě a chtěl jsem tudy projet do Samotíšek a dál do města. Musím to otočit,“ řekl Stanislav Rozmahel.

Silnice mezi Tovéři a Dolany bude neprůjezdná až do 29. května a jde o první etapu stavby rondelu. Ve druhé pak zavřou cestu do obce od hlavního tahu Olomouc - Šternberk.

„Dneska jsme začali s rozebíráním chodníků a obrubníků a také s frézováním. Budou se dělat přeložky plynovodu a telefonních kabelů. Zítra se pustíme do silnice, která vede na Dolany, protože je v nevyhovujícím stavu. Půjdeme do hloubky 90 centimetrů. Také se bude frézovat středový ostrůvek rondelu, který je již vyznačený. Uprostřed křižovatky se bude dělat osvětlení a zeleň,“ popsal v pondělí část prací stavbyvedoucí.

Do Olomouce kyvadlovkou přes Samotišky

Komplikace způsobuje především místním úprava autobusové dopravy do a z Olomouce. Všichni, kdo chtějí jet doTovéře, musejí využít nejprve městkou linku číslo 11, z níž vystoupí v Samotíškách a dále je sveze kyvadlový autobus.

Za rodiči se doTovéře chystal mladý muž, který bydlí v současnosti v Olomouci.

„Velmi dlouho jsem hledal informace, jak se tam vůbec dostanu. Chápu nutnost vystavět nový kruhový objezd, ale řešení autobusů mi v tomto případě nepřipadá v pořádku. Odřízli v podstatě celou obec. Budu mít co dělat, abych se stihnul z práce dostat do Olomouce, tam vystihnout ten správný autobus, kterým se dostanu do Samotíšek a hlavně mi na něj bude navazovat spojení do Tovéře. Myslím, že časově vyjde lépe, když půjdu ze Samotíšek pěšky, ale co třeba staří lidé, kterým už neslouží nohy?“ zapřemýšlel se Eduard Vobořil.

Informace jsou na stránkách obce a na označnících zastávky v blízkosti obecního úřadu. V současnosti jede z Tovéře do Samotíšek v pracovní dny 14 spojů, v opačném směru o jeden víc. O víkendech se cestující na „jedenáctku“ dostanou šesti spoji, zpátky čtyřmi.

„Je nám jasné, že první dny provázejí komplikace. Myslím, že někteří lidé, kteří přijedou dnes z práce se budou divit, co se to tu děje. Každá stavba nese nějaké nevýhody. Na základě připomínek občanů řešíme doplnění o 2 spoje, a to ve 4:50 ráno a ve 20:35 večer k zajištění ranní a noční směny. Podotýkáme, že tyhle spoje jakož i část spojů téže linky bude platit obec ze svého rozpočtu v rámci zajištění spojů do Olomouce. Děkujeme za pochopení zvláště v prvních dnech,“ uvedl Miroslav Majer, starosta Tovéře.

Řešení autobusové dopravy v druhé etapě stavby, která začne posledního května, zatím není jasné. Omezení pro motoristy je však již dané.

Nyní neprůjezdným úsekem mezi Tovéří a Dolany budou moci motoristé opět jezdit od 30. května. Uzavře se však trasa z Olomouce od silnice I/46 do Tovéře. Veškerá omezení by měla skončit nejpozději 20. června.