Autům se tak zcela uzavře velká část Dobrovského ulice, stejně jako průjezd Studenstkou ulicí. Tam město současně se stavbou kruháče bude opravovat kanalizaci.

Autobusy pojedou po objízdné trase a přes staveniště projdou po celou dobu i chodci.

„Objízdné trasa je navržena od Senima z ulice Pasteurova ulicemi Sokolovská, Jablonského, Heydukova, Lazecká, potom dále po ulici Na Střelnici, Ladova, Tomkova, Na Šibeníku a zpět na Litovelskou, Palackého a třídu Svodody," vyjmenoval Radim Hlavica ze společnosti Sekne, která trasu objížděk zpracovala.

Stavba rondelu na Dobrovského a objízdné trasy

Náklaďáky musí přes Černovír

Auta do 3,5 tuny mohou využít kratší trasu vedenou z ulice Dobrovského ulicí Dlouhá na Lazeckou a dále stejně až na třídu Svobody.

Těžší vozidla musí od finančního úřadu pokračovat Lazeckou až k černovírskému mostu na Heydukovu a dále do města.

„Je to způsobeno tím, že na křižovatce ulic Dlouhá a Lazecká není kvůli mostu dost místa pro vyhýbání větších vozidel," dodal Hlavica.

Autobusy objedou stavbu přes parkoviště

Cestujících MHD včetně autobusů krajských dopravců (Veolia) by se omezení mělo dotknout minimálně. Spoje totiž budou stavbu objíždět parkovištěm na Dobrovského z jedné strany a po betonových panelech na ulici Studentskou z druhé strany.

Ta zůstane pro MHD do 22. července průjezdná obousměrně, poté jen v jednom směru, ve druhém povede autobusová objížďka kolem Husova sboru.

Objížďka pro autobusy MHD do 22.7.

Objížďka stavby rondelu pro autobusy MHD do 22.7.2012

Objížďka pro autobusy MHD od 23.7.

Objížďka stavby rondelu pro autobusy MHD od 23.7.2012

„Pro cestující veřejnost je důležité to, že zůstavají zachovány stavající zastávky, akorát autobusy budou jezdit po objízných trasách. Dojezdové časy by měly zůstat stejné," řekl Ladislav Růžička z odboru dopravy Olomouckého kraje.

Jak dodal, pouze u spoje 314 linky 764 se změní zastávka v Komenského ulici na zastávku na třídě 17. listopadu a zastávka na Náměstí hrdinů bude nahrazena zastávkou Tržnice plocha.

„Spoj skončí na tržnici a nebude dojíždět na Náměstí hrdinů," upřesnil Růžička.

Náklady: 46 milionů

Stavbu rondelu projednával kraj s městem už od roku 2005. „Důvodem stavby je zlepšení bezpečnostního hlediska včetně chodců a cyklistů i to, že se zlepší plynulost dopravy," vysvětlil Ladislav Růžička, proč se kraj a město do stavební akce pustily.

„Jde o společnou investici, která bude spolufinancovaná z evropských peněz. Kraj za ni dá z rozpočtu přes devětadvacet milionů korun. Město Olomouc přispěje zhruba třemi a půl miliony," uvedl hejtman kraje Martin Tesařík.

Olomoucká radnice zároveň využije uzavírek a opraví vodovod a kanalizaci ve Studentské ulici od křižovatky s Legionářskou ulicí po nový kruhový objezd.

Rekonstrukce město vyjdou na dalších téměř sedmnáct milionů korun.

„Celkové investiční náklady jsou tedy asi šestačtyřicet milionů korun. Uzavřeli jsme s městem smlouvu o společném postupu a zadali jsme to jako jednu společnou zakázku," shrnul Miroslav Kubín, vedoucí odboru investic a evropských programů Olomouckého kraje.

Termín dokončení: 8.listopadu

Přestavba křižovatky začne v pondělí, dopravní omezení nicméně zavedou stavaři od neděle, aby se nepletli do cesty v pondělí před šestou hodinou ranní, kdy je největší provoz.

Práce ve Studentské ulici mají být hotové v září, termínem ukončení proměny průsečné křižovatky na okružní je 8. listopad tohoto roku.

Řidičům se čtyřměsíční objížďky nelíbí. Většina z těch, kteří se s myšlenkou rondelu na Dobrovského nemohou smířit, si myslí, že v Olomouci jsou důležitější křížení cest, která by se měla opravit.