„Myslím, že zvítězili všichni, kteří se soutěže zúčastnili. Člověk občas vidí obludné stavby, o nich si pak říká, proč do toho investor dal peníze. Tato soutěž však prezentuje především ty dobré příklady,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík (ČSSD).

Patnáctičlenná odborná porota vybírala tři dny.

„Ve dvou případech se stalo, že členové poroty byli mezi oceněnými. V tom případě nehlasovali. Zakazuje to jednací řád komise,“ podotkl Tomáš Kocych z krajského úřadu.

V kategorii Stavby pro bydlení porota jako nejlepší vybrala rezidenční byty v Olomouci - Hejčíně, další olomoucká stavba, stavební dvůr společnosti Gemo, zvítězila v kategorii Stavby technologické a pro průmysl.

Rekonstrukce městského parku v Litovli poničeného tornádem pak vyhrála v kategorii Stavby dopravní, inženýrské a vodohodpodářské.

Nejvíc přihlášených se sešlo v páté kategorii Rekonstrukce a obnova.

„Uspořádali jsme tři kola. V prvním byly přihlášené stavby, ve druhém porotci objížděli objekty, které postoupily do užšího výběru a v závěrečném kole pak každý na formulář napsal svůj názor a sečetli jsme body. Byla to záležitost objektivní a někdy i celkem namáhavá,“ vysvětlil jeden z porotců Jindřich Garčic, vedoucí krajského odboru kultury a památkové péče.

Tornádu smetlo park, oprava přinesla cenu

Mezi oceněnými je i rekonstrukce parku v Litovli za zhruba třicet milionů korun. Zvítězila ve třetí kategorii – Stavby dopravní, inženýrské a vodohospodářské.

„Městskými parky v Litovli se prohnalo tornádo, které zničilo většinu starých stromů, ale i lavičky a cesty. Město tak muselo přistoupit k celkové obnově, která se netýkala jen zeleně, ale i obnovy všech cest, veřejného osvětlení a mobiliáře,“ uvedla vedoucí projektu Alena Vychodilová.

Opravy trvaly celou sezonu.

„Bylo dost těžké sladit nejrůznější zájmy. Byly tam docela protichůdné požadavky na to, jak by park měl vypadat a co by měl splňovat,“ doplnila Vychodilová.

Cenu hejtmana Olomouckého kraje pak získala rekonstrukce části „C“ Moravského divadla. „Myslím si, že byla zdařilá rekonstrukce, je potřeba investovat i do kultury nejen stavět haly a byty,“ dodal hejtman.

Pořadatelé slavnostně vyhlásili výsledky soutěže o nejlepší nové stavby nebo rekonstrukce, které v Olomouckém kraji vznikly v letech 2007 až 2008, včera na Výstavišti Flora.

Současně tam začal také stavební veletrh Stavotech. Zájemci si mohou prohlédnout vystaveny grafické panely se všemi zúčastněnými stavbami na galerii pavilonu A.