Naplánována je v souvislosti s investiční akcí „Cyklistická stezka Litovel – Červenka – Uničov“.

Pracovat se bude na přejezdu na lokální železnici. Mezi Litovlí a Uničovem tak auta budou muset jezdit přes Pňovice. 

Stejně tak autobusy. Přesun se přitom protáhne minimálně o 18 minut a cestující by měli počítat s tím, že dojde i ke zrušení některých spojů. Uzavírka je naplánována od 2. do 6. září.

Vizualizace kruhového objezdu u mohelnického hřbitova.
Křižovatky u Mohelnice nahradí velký rondel. Takto má vypadat

„Uzavírka souvisí s úpravou železničního přejezdu na regionální trati Červenka – Senice na Hané v souvislosti se stavbou cyklostezky, kterou realizujeme společně s Litovlí dále směrem na Uničov,“ vysvětlil starosta Červenky Vladimír Navrátil.

Objížďka je naplánována přes Pňovice na Střelice a Uničov.

„Autobusy naberou zpoždění, počítají osmnáct minut, což není málo, ale musí se to přečkat,“ dodal Navrátil.

Cyklostezka podél silnice II/449 bude spojovat obce Litovel, Červenka a uničovskou místní část Střelice. Úsek mezi Červenkou a Střelicemi. (3.června 2020)
Nová cyklostezka spojí Litovel, Červenku a Uničov. Takto teď vypadá stavba

Na Července leží vybudování nejdelšího a nejnáročnějšího úseku důležité cyklostezky. Trasa měří 2,2 kilometry a od hlavního silničního tahu uhýbá směrem k regionální železnici.

„Nejnáročnější bude úsek, který protne těleso hlavního železničního koridoru. V blízkosti stávajícího podjezdu bude proražen samostatný tubus pod hlavní tratí. Je to velice dobrá varianta, i když náročná a nákladná,“ uvedl starosta Červenky.

Ilustrační foto
Mezi Olomoucí a Přerovem postaví cyklostezku. A kdy dálnici?

Budování tunelu zpomalí vlaky

Tubus začne firma tlačit do železničního náspu 7. září. Práce jsou naplánovány na tři dny, po které bude na koridoru snížena rychlost projíždějících vlakových souprav.

Provozu na silnici spojující Litovel a Uničov se to nedotkne.

„Tubus je připraven na betonovém základě. Štítem se bude tlačit a hmota náspu odtěžovat pryč,“ popsal zjednodušeně Navrátil.

Cyklostezka. Ilustrační foto
U Příkaz vzniknou nové cyklostezky, na podzim má být hotovo

Zakázku na dvoukilometrový úsek vedoucí katastrem Červenky obec vysoutěžila za 31 milionů korun. Zhruba polovinu spolkne stavba „tunelu“ pod hlavní železniční tratí. Stavbaři také položili novou zídku u přejezdu směrem na Královou a budují mostek přes potok.

„Jsme rádi, že se konečně podařilo stavbu realizovat. Jedná se o velice frekventovanou komunikaci a provoz cyklistů a pohyb chodců na silnici není bezpečný. Zejména poměrně rovný úsek směrem na Uničov svádí k rychlé jízdě a pro cyklisty je to velké riziko. Proto raději jezdili oklikou přes Renoty,“ uzavřel starosta Červenky.