Minulý pátek přinesl Olomoucký deník rozhovor s Pavlem Juřicou, který v Moravském divadle strávil téměř dvacet let a nyní přijal nabídku pražského Švandova divadla.

„Nabídka přišla v pravý čas, protože situace v olomouckém souboru není právě ideální. Myslím, že když je herec v souboru spokojený a má dostatek kvalitní práce, nebude z něj náhle odcházet,“ prohlásil Juřica.

VÍCE: Juřica: Spokojený herec ze souboru neodchází

Podobný názor má i Lukáš Dostál, který v olomoucké činohře strávil tři měsíce a nyní se z rodinných důvodů vrací do Mostu.

„Myslím si, že není běžné, aby divadelní soubor současně opustilo hned šest lidí. Herci sice pendlují mezi soubory, především v oblastních divadlech, ale rozhodně ne v takové míře,“ sdělil Dostál.

Lenka Ouhrabková, která má za sebou například výraznou roli v inscenaci Marie Sabina a zahrála si i v seriálu Ordinace v růžové zahradě, odmítla krátkou smlouvu šéfa činohry Romana Groszmanna a podala okamžitou výpověď.

„Její herecké výkony byly nepřesvědčivé, a chtěl jsem jí ještě nabídnout šanci dokázat své schopnosti. Mou nabídku odmítla,“ uvedl Groszmann.

„Je to názor a přesvědčení, se kterým nic nenadělám. Je pravda, že mi šéf činohry nabídl smlouvu, ovšem pouze na hraní malých rolí, protože na velké podle něj nemám. Po tomto rozhovoru jsem si uvědomila, že je pro mě neperspektivní v Olomouci zůstávat. Nové angažmá zatím nemám,“ svěřila se herečka.

Přijde šest mladých z JAMU

Lukáš Král, který v současnosti alternuje hlavní roli knížete Myškina v inscenaci Idiot, dá přednost svým závazkům v Praze.

„Domluvili jsme se na možnosti jeho další spolupráce alespoň do konce sezóny, neboť jeho herecké schopnosti jsem považoval za přínosné,“ vysvětlil Groszmann.

Dušan Urban, jenž v Moravském divadle hraje třináctým rokem, přijal lákavou nabídku ostravského Divadla Petra Bezruče. Posledním odcházejícím hercem je pak Zdeněk Svobodník. Ten chce upřednostnit své podnikatelské aktivity.

„Každopádně jsme domluveni na další spolupráci, což mě těší, a nadále ho pokládám za externího člena souboru,“ doplnil Groszmann.

Kdo tedy šestici herců nahradí?

„Od nové sezony nastoupí do angažmá Pavel Doucek, který v minulosti byl členem souboru Moravského divadla a šest absolventů brněnské JAMU. Jde o tři po sobě následující ročníky, ve kterých se povedlo přesvědčit talentované a šikovné mladé lidi ke spolupráci,“ prozradil šéf činohry.