Policisté se okolnostmi pádu atiky zabývají od středečního odpoledne, kdy se kolem druhé hodiny zřítila k zemi.

Olomoucký statik Michal Janík, který byl po zřícení zdiva na místě, vyvrací spekulace o příčinách nehody.

„Zatím se jedná pouze o domněnky, které musí potvrdit policejní vyšetřování. Vypadá to ale, že havárie je důsledkem stavební činnosti a nesouvisí se stavem objektu nebo provozem tramvají. V době prohlídky po havárii tomu nic nenasvědčovalo," okomentoval expert.

Střecha byla pryč

V momentě, kdy k neštěstí došlo, se pracovalo na komplexní opravě střechy.

„Řemeslníci v danou chvíli měnili nosnou konstrukci střechy, přinejmenším její část," pokračoval statik.

Majitel bytu v horním podlaží Miroslav Bazger to potvrdil.

„Dělala se kompletní rekonstrukce domu, včetně střechy, stavěly se podezdívky. V momentě, kdy se štít zřítil, tam vlastně ani střecha nebyla, byla rozebraná. Zrovna se měnila střecha, byly tam podle mě už i nové krovy," upřesnil Miroslav Bazger a dodal, že štít byl podle něj v pořádku.

Jak zjistil Deník, atika se sesunula do ulice jenom částečně, asi z dvaceti procent. Kusy cihel přitom dopadly až na protější chodník.

Když se zdivo řítilo k zemi, v bezprostřední blízkosti na chodníku se octli tři lidé. Poranili se, dva mají zraněné nohy.

Muž uskočil před bořícími se sutinami do prostor domu, unikl tak nejspíš smrti.

Udělat nové stropy

Zbytek cihel a dalšího těžkého materiálu spadl na strop horního bytu, v němž v daný okamžik naštěstí nájemníci nebyli.

„Škody si netroufám odhadnout. Zatím není nic vyčíslené. Je třeba udělat nové stropy ve dvou pokojích," řekl Miroslav Bazger s tím, že po viníkovi bude požadovat uhrazení nákladů spojených s opravami.

Rekonstrukci objektu měla na starosti olomoucká firma Luběník, její majitel Jiří Luběník odmítl k situaci Deníku cokoli říct už ve čtvrtek.

„Prozatím se nebudu k ničemu vyjadřovat," zopakoval také v pondělí.

Statik Michal Janík zabezpečoval celý dům bezprostředně po nehodě, kvůli které policisté z veškerých prostor budovy na několik hodin evakuovali všechny nájemníky a další přítomné.

„V jednom bytě se porušil strop, ten se musel zabezpečit a toto opatření trvá. Pak jsou také zabezpečené krovy, které utrpěly během havárie újmu," popsal Michal Janík.

Obecné ohrožení

Opatření, s nimiž na místě pomáhali minulou středu hasiči.

Prozatím k žádným razantním opatřením a opravám v domě nedošlo. Není ani jasné, jestli se bude do ulice opět tyčit falešný ozdobný štít.

„O tom budeme jednat s památkáři a se stavebním úřadem. Rozhodnout by se mělo tento týden. Opravy zatím neprobíhají. Čekáme na výsledky šetření policie," informoval Miroslav Bazger.

Policie už ve středu avizovala, že případ řeší jako obecné ohrožení.

„Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecné ohrožení z nedbalosti," varovala mluvčí policistů Marie Štrbáková.

Horní hranice trestní sazby je pět let. Výsledky odborných znaleckých expertiz, které si kriminalisté vyžádali, budou mít k dispozici podle všeho v řádu týdnů.