„Studie nám pomůže pochopit dynamiku šíření onemocnění Covid-19 v České republice. A také nám dodá podklady pro řešení tolik diskutované otázky uznávání protilátek. Dnes máme totiž pouze dílčí a necentralizované údaje získané rozdílnými metodikami a za použití různých laboratorních metod. To je potřeba změnit. Druhá fáze studie nám s tím pomůže,“ řekl ministr Adam Vojtěch.

Testování školáků. Ilustrační foto
Testy školáků v Olomouckém kraji? Potvrzených nákaz jen zlomek promile

Studie nazvaná PREVAL II bude prováděna ve třech zdravotnických zařízeních. Fakultní nemocnice Olomouc ve spolupráci s Univerzitou Palackého se primárně zaměří na osoby, které se účastnily studie PREVAL v dubnu a květnu 2020. V Olomouckém kraji tehdy proběhla v Olomouci, Litovli a Uničově.

Účastníkům studie bude odebrána žilní krev a následným vyšetřením se detekuje přítomnost protilátek proti viru SARS-CoV-2 a buněčná složka imunity.

Zájem o test protilátek roste.
Zájem o test protilátek roste. Klesají, pomaleji u těch, kteří nemoc prodělali

Přihlásit se nelze

Do studie se podle ministerstva není možné se přihlásit. Vybrané osoby, které zastupují každou ze 4 skupin, budou cíleně osloveny. Závěrečné vyhodnocení bude k dispozici na konci roku.

Jak uvedl pro Radiožurnál garant olomoucké části Marián Hajdúch z Ústavu molekulární a translační medicíny, kromě sledování protilátek a buněčné imunity má studie ještě jeden cíl.

„Třetím cílem je zjistit, do jaké míry přítomnost protilátek nebo buněčné imunity chrání před infekcí virem SARS-CoV-2,“ uvedl.

Nový analyzátor protilátek ukazuje Sylva Adamovská, vedoucí Oddělení klinické biochemie a hematologie olomoucké polikliniky SPEA, 31. května 2021
Protilátky jako důkaz místo testu? Smůla. "Stát trestá zdravé!"