Zájem podle úředníků bude. 

Soudí tak podle dotazů na podmínky poskytnutí státní podpory.

Kdo ovšem uvažuje o pořízení vlastního bydlení v Olomouci, měl by počítat s tím, že letos to nebude snadné.

Poptávka převyšuje nabídku, a pokud se na trhu objeví starší byt o velikosti 2+1, jeho cena přesahuje 1,5 milionu korun. V případě novostavby jde nad dva miliony korun.

„Začínáme přijímat žádosti. Zatím se zdá, že zájem bude celkem zajímavý. Lidé telefonují a chodí spousta dotazů e-mailem. Je vidět, že lidé si prostudovávají podmínky a program je pro ně atraktivní," sdělila mluvčí Státního fondu rozvoje bydlení Karolína Smetanová.

Co slibuje Program 600?Úroková sazba je podle Státního fondu rozvoje bydlení příznivá, fixní po dobu pěti let, pohybující se minimálně ve výši referenční sazby EU zvýšené minimálně o jedno a maximálně o dvě procenta.

Aktuálně je referenční sazba na úrovni 0,46, takže výsledná by dosahovala 1,46 procenta.

Úvěr, který může být do výše 50 procent pořizovací ceny, lze splácet až 15 let. Fond umožní v odůvodněných případech opakovaně přerušení splácení jistiny. Celková splatnost se tedy může prodloužit až na 21 let.

Fond si neúčtuje poplatky za mimořádné splátky nebo za předčasné splacení úvěru. Veškerá odborná pomoc i konzultace s pracovníky fondu jsou zdarma. Žádosti do programu se přijímají kontinuálně a nejsou časově omezeny.

Úvěr do 50 procent ceny

O půjčce od státu uvažuje Jana Navrátilová z Olomouce.

„Plánujeme rodinu a garsonka, kterou vlastníme, je samozřejmě nevyhovující pro dva dospělé a malé dítě. Přemýšlíme, jak to udělat, abychom na půjčku dosáhli. Zda byt prodáme a půjdeme na pár měsíců k rodičům, abychom splnili podmínku, že nevlastníme byt. Zhruba půl milionu by nám do bytu 2+1 v Olomouci chybělo. Musíme to promyslet a dobře spočítat," reagovala pětatřicetiletá Jana.

Úvěr pro mladé na pořízení bydlení je totiž určen pouze pro zájemce, kteří nejsou vlastníky ani spoluvlastníky obydlí, ani nájemci družstevního bytu.

„S jeho pomocí si mohou pořídit vlastní bydlení, a to výstavbou novostavby rodinného domu, vestavbou, nástavbou nebo přístavbou bytu, koupí rodinného domu nebo bytu či převodem družstevního podílu v bytovém družstvu s právem nájmu družstevního bytu," vysvětlovala mluvčí.

Úvěr poskytuje stát do výše 50 procent ceny pořízení, minimálně však od 50 tisíc korun.

Státní podporu z Programu 600 je možné kombinovat s komerčním úvěrem, jejich součet však nemůže přesáhnout 90 procent ceny pořízení.

„Pro letošní rok je připraveno 100 milionů korun a předpokládáme, že částka bude vyčerpána. Program je kontinuální, takže počítáme s jeho otevřením i v následujících letech," sdělila Karolína Smetanová.

2+1? Nabídka je vybraná

Kdo aktuálně uvažuje o pořízení vlastního bytu v Olomouci, případně v menších městech olomouckého okresu, měl by počítat s tím, že sehnat pěkný byt za slušné peníze nebude snadné.

„V Olomouci je v současnosti nabídka menší. V případě bytů 2+1 bych řekl, že až vybraná," informoval Petr Vičar, vedoucí makléř Hanácké realitní kanceláře.

Ceny dvoupokojových bytů se podle makléře v posledních týdnech většinou nedostanou pod 1,5 milionu korun.

„A to ani v panelovém domě. Bavíme-li se o bytech v novostavbách, zájemci by měli počítat s částkou kolem dvou milionů korun zrovna jsme prodali 2+1 v novostavbě za 2,2 milionu a v nabídce nebyl ani týden," popisoval situaci na trhu s realitami v krajském městě.

O moc příznivější není pro kupující ani současná situace v Uničově či Litovli.

„V obou městech máme pobočku a i tam je bytů málo, a když se objeví za rozumné peníze, zmizí velmi rychle," dodal Vičar.

Informace a dokumenty k Programu 600 najdou zájemci na webových stránkách fondu www.sfrb.cz.

„Včetně podrobného návodu, jak postupovat, a požadavků na to, co je potřeba doložit k žádosti, kterou v písemné podobě přijme pracoviště v Olomouci či Praze. Pokud by lidé měli nějaké nejasnosti, mohou se telefonicky domluvit s pracovníky pobočky na osobní schůzce," uzavřela mluvčí fondu.