Členka farní rady Eva Tomková uvedla, že na obměnu byl nejvyšší čas.

„Zvon, který nejčastěji slyšíme, je z bílé slitiny o váze asi 120 kilogramů a byl pořízen za armádou zrekvírované zvony za války. V místě pod ranou úderu je od doby lití vada způsobená nevylitím prostoru. Na obou stranách, kde naráží srdce do věnce, jsou proto vytlučené díry velikosti pěsti. Každou chvíli tedy může zvon prasknout. Kromě toho tady máme i ocelovo-litinový zvon, který byl odlit ve Vítkovických železárnách kolem roku 1946, ale ten nemá valnou zvukovou uměleckou hodnotu,“ uvedla Tomková.

Jediný hodnotný zvon velkoújezdského kostela váží zhruba sto padesát kilogramů a je z konce 15. století. Zvoní se s ním však minimálně, protože je památkově chráněný.

„Elektrický pohon, na který jsou všechny zvony napojené od roku 1991, nebyl udělaný dobře – zvony zní nevyváženě a ničí se. Nové zapojení bude přes elektromagnet. Gotický zvon jako jediný ve věži zůstane, ostatní by bylo dle doporučení zvonařů z dílny v Brodku u Přerova vhodné vyměnit,“ pokračovala Tomková.

Zvon Svatý Jakub odlili v dílně v Brodku u Přerova 31. července před polednem a jeho autorkou je Leticie Vránová-Dytrychová.

„Další dva zvony bychom chtěli pořídit postupně,“ doplnila členka farní rady.