„Vaše účast v této studii zásadním způsobem pomůže přispět k ověření aktuální situace v ČR a bude sloužit k odpovědnému rozhodnutí o dalších krocích ke snížení dopadů této nemoci,“ informuje oslovené adepty ÚMTM.

Ve studii se stanovují protilátky proti novému koronaviru.

„U části vzorků budeme taktéž vyšetřovat buněčnou složku imunity, ze které budou pomocí interferonu-gama (a perforinu) měřeny paměťové T lymfocyty přítomné v periferní krvi,“ vysvětlují experti.

K vyhodnocení přítomnosti koronaviru poslouží PCR test. Studie, která bude v první fázi probíhat od 18. ledna do 28. února, proto ovlivní provoz a rozdělení pacientů na odběrovém centru ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Křižovatka "u Drápala" - křížení třídy Svobody a Havlíčkovy čeká v létě 2022 oprava
Třídu Svobody uzavřou letos velké opravy. Proměna se chystá i u Bystřičky

Jak to bude probíhat?

Studie PREVAL 2 bude probíhat od 18. ledna do 28. února a ovlivní provoz a rozdělení pacientů na odběrovém centru ve Fakultní nemocnici Olomouc.Zdroj: se svolením FN OlomoucÚčast ve studii Preval II obnáší celkem dvě návštěvy odběrového místa - jednou na začátku studie a pak po třech měsících. Při první návštěvě pracovníci odběrového místa vysvětlí, jak odebrat vzorek slin získaný kloktáním pomocí odběrové sady a poprvé tento vzorek odevzdá dobrovolník přímo na odběrovém místě, kde bude proveden odběr žilní krve, který umožní podrobné vyšetření v laboratoři.

Dále v průběhu studie každých 14 dní odevzdá dobrovolník vzorek slin na PCR test. Ty je možné odevzdat také do speciálních boxů na poliklinikách v Uničově a Litovli. Odběr krve čeká zájemce i během druhé návštěvy.

Do studie, která bude včetně druhé návštěvy probíhat do začátku června, je nutné se dopředu zaregistrovat v rezervačním systému.

Odběrové místo na testy na covid. Ilustrační foto
Testy na covid bez front. Jak dlouho se teď čeká v Olomouckém kraji?

Ministerstvo zdravotnictví na podzim avizovalo spuštění celorepublikové studie na protilátky proti koronaviru. Zaměřena má být také právě na míru buněčné imunity. Zapojit se má celkově 8 tisíc osob včetně chronických pacientů, zdravotnického personálu a osob testovaných v roce 2020 při první fázi. Kromě Olomouce má probíhat také v Praze.

„Studie nám pomůže pochopit dynamiku šíření onemocnění Covid-19 v České republice. A také nám dodá podklady pro řešení tolik diskutované otázky uznávání protilátek,“ řekl tehdejší ministr Adam Vojtěch.