Bojí se, že obecní rozpočty na tom tím pádem budou ještě o něco hůř než dosud. Starosty trápí především uvažované zrušení daně z nemovitosti ze zemědělských pozemků. Se změnami daňového systému nesouhlasí například starosta Dlouhé Loučky na Uničovsku Ladislav Koláček (nez.). "Nelíbí se nám to. Na dani z nemovitostí a z polností naše obec ročně dostává asi 1,3 milionu korun. Pokud by reforma prošla, můžeme počítat s poklesem příjmů do obecní kasy nejméně o 700 až 800 tisíc korun. To je na naši obec hodně peněz. Citelně by nám chyběly," řekl Koláček.

Podobný názor podle něj zastává řada okolních obcí. "Mluvil jsem o tom už s dalšími starosty z Litovelska a Uničovska a většina z nich se poklesu příjmů z této daně obává," dodal Koláček. Odopadech daňové reformy už přemýšlejí také v Horce nad Moravou. "Zadal jsem naší účetní, ať zjistí, jak to u nás bude se snížením příjmů do obecní kasy vypadat. Zatím předběžně odhaduji pokles o přibližně 350 tisíc korun. Momentálně to pro nás není aktuální problém, ještě horší možná budou dopady daně ze závislé činnosti," konstatoval starosta Horky Oldřich Nykl (ODS).

Šternberská radnice si podle místostarosty Jiřího Zemánka (ČSSD) zatím podrobnou ekonomickou analýzu dopadu novely vypracovat nenechala. "Věřím tomu, že návrh sněmovnou v této podobě neprojde. Určitě dojde k mnoha úpravám a změnám. Domnívám se, že je zbytečné se na to už teď nějak připravovat," uvedl Zemánek.