Štěpánka Tichá skončí ve funkci starostky 30. září. Oznámila to oficiálně v úterý v prohlášení zveřejněném na webu obce.

"Po dlouhém váhání jsem se rozhodla k tomuto kroku z důvodu zklidnění celé atmosféry v obci,” uvedla. 

Její odstoupení po zveřejnění případu soudně nepotrestané zpronevěry obecních peněz požadovali zástupci opozice. V zastupitelstvu však neměli dostatečnou vetšinu na odvolání, sama starostka odstoupit odmítala. Atmosféra ve Městě Libavá byla napjatá, obyvatelé se rozdělili na dva tábory.

"Toho honu na mě a mou rodinu už bylo dost,“ citoval starostku po oznámení rezignace server SeznamZprávy, který o kauze informoval první.

Starostka Města Libavá Štěpánka Tichá společně s dalšími dvěma úřednicemi z obecní kasy zpronevěřila více než 400 tisíc korun. Peníze za fiktivní brigády, které měli vykonávat její příbuzní i místní občané, si nechávala pro svou potřebu.

Policie se zpronevěrou zabývala a věc předala státnímu zástupci. Trestní stíhání pak ale bylo podmíněně z pozice okresního státního zastupitelství zastaveno, starostka se doznala a byla ochotná zaplatit vzniklou škodu.

Ve funkci však zůstala díky převaze svých podporovatelů v obecním zastupitelstvu. Pokud by celá záležitost pokračovala k soudu, hrozilo by jí až pět let vězení. 

Město Libavá. Ilustrační foto
Starostka Města Libavá okrádala obec přes fiktivní brigády. Ve funkci zůstává

Začátkem září v obci proběhlo zasedání zastupitelstva, kde starostka svého činu litovala. Zároveň ale odmítla složit funkci s tím, že nebyla odsouzena. Od místostarosty Petra Nováka a koaličních zastupitelů, kteří tvoří v devítičlenném zastupitelstvu nadpoloviční většinu, měla stále podporu.

Rozhodnutím o podmíněném zastavení trestního stíhání Štěpánky Tiché se bude ještě zabývat krajské zastupitelství. Jedna z opozičních zastupitelek podala podnět k Nejvyššímu státnímu zastupitelství to rozhodlo, že krajské státní zastupitelství, jako dozorové, ještě vše přezkoumá.

Starostka Města Libavá Štěpánka Tichá.
Zastavené stíhání starostky z Libavé přezkoumají "výš". Obec je na dva tábory