Štarnov
První písemná zmínka: 1269
Počet obyvatel: 818
Zajímavosti: Dominantou obce je kostel svatého Mikuláše, jehož základ byl dán v roce 1745. Kazatelna pochází ze šternberského kostela a na zadní straně má vyrytý letopočet 1737. Obraz nad hlavním oltářem namaloval v roce 1748 Jan Kryštof Handke. Původní věž neměla nynější podobu. Do dnešního cibulovitého tvaru byla upravena roku 1871 při opravě střechy. (Zdroj: www.starnov.cz)

Významné osobnosti
Cyril Stejskal (1890 – 1969), významný československý pedagog a psycholog, univerzitní docent

Vylepšení cyklostezky

Patří mezi nejvyhledávanější cyklostezky na Olomoucku. V červnu to bude sedm let, kdy byl u Štarnova otevřen poslední úsek stezky spojující Šternberk a Olomouc. Trasa vhodná pro všechny věkové kategorie, cyklisty i bruslaře, dostala název Hvězdná a celkem měří 15 kilometrů.

Náklady na více než pětikilometrový úsek mezi Bohuňovicemi a Štarnovem přesáhly 20 milionů korun, více jak 16 milionů pokryly evropské dotace.
„Čeká nás už oprava Hvězdné. Čas letí. Chystá se projekt v rámci mikroregionu. Posíleny budou i některé bezpečnostní prvky,“ dodal starosta Štarnova Stanislav Nykl.

Dominanta má fasádu a dláždění před vstupem

close Štarnov v březnu 2021 info Zdroj: Deník/Daniela Tauberová zoom_in Kostel ve Štarnově Dominantou Štarnova je římskokatolický farní kostel svatého Mikuláše. V posledních letech se povedly některé investice. Opravila se fasáda svatostánku, vydařené jsou úpravy prostranství před chrámem, které získalo nové dláždění.

„Kostel je v dobrém stavu, také je odizolovaný, střecha je v dobrém stavu. Je to krásná dominanta obce,“ uvedl starosta Štarnova Stanislav Nykl. „Je zde silná komunita věřících. Na mši chodí nejen nejstarší generace, ale i mladí, kteří se zapojují do dění kolem. Spolupráce obce s panem farářem je velice dobrá,“ hodnotil Nykl.

close Deník na návštěvě info Zdroj: Deník zoom_in