Podvodníci jsou také stále rafinovanější. V Přerově například jeden z nich podvedl šestaosmdesátiletou ženu s tím, že je její vnuk.

Důchodkyně mu uvěřila a dala mu osmačtyřicet tisíc korun. Ty předala údajné pokladní z autosalonu, kde si měl její fiktivní vnuk kupovat auto.

Další případ se stal minulý týden v Medlově. Tentokrát se podvodník představil jako zástupce pojišťovny, který nese peníze z pojištění. Ukázal sedmaosmdesátileté ženě vysokou bankovku a požadoval vrácení určité částky. Následně údajný pojišťovák ukradl šedesát tisíc korun a zpátky si vzal i návnadu v podobě velké bankovky.

Třetí případ se stal v Olomouci, kdy osmaosmdesátiletá žena pustila do svého bytu dvě německy mluvící ženy. Ty se k ní vloudili pod záminkou napsání písemného vzkazu sousedovi. Dále vše probíhalo podle standardního scénáře, kdy jeden z dvojice zlodějů zaměstná oběť a druhý krade.

„V době, kdy majitelka bytu pomáhala jedné ženě se psaním vzkazu, ta druhá ji ukradla ze skříně v ložnici šestadevadesát tisíc korun,“ sdělila olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Slušnost a logika

„Starší lidé jsou více důvěřiví a musíme si také uvědomit, že byli vychováni ve větší slušnosti,“ uvedl olomoucký psycholog Martin Dolejš.

„S věkem také ubývá ostražitosti a u seniorů se také často vyskytuje snížená schopnost logicky vyhodnotit danou situaci,“ řekl Dolejš. „Významnou roli hraje také ztráta sociálního kontaktu. Prostě si nemají s kým popovídat,“ dodal psycholog.

Policisté nabízejí několik základních rad a pouček, jak se chovat. Za důležité považují částečné popření oné důvěřivosti

„Radíme, ať nikdy neotvírají automaticky dveře, ale vždy se nejprve podívají kukátkem. Do bytu pak ať pouští lidi, co znají, protože i sympatický člověk může mít špatné úmysly,“ sdělila Štrbáková. „Jmenovka na dveřích by měla být v množném čísle, například NOVÁKOVI,“ radí dále mluvčí.

Kromě rad, jak se chovat doma nabízejí policisté také poučení pro ulici, obchody, nebo městskou hromadnou dopravu. „Staří lidé by se měli vyhýbat opuštěným zastávkám, zejména po setmění, v prázdném autobuse by měli sedat poblíž řidiče a ve vlacích blízko nějakých dalších cestujících,“ informovala Štrbáková.

Bezpečně v bytě

Nikdy neotvírejte automaticky dveře, vždy se nejprve podívejte kukátkem. Do bytu vpouštějte pouze ty, které dobře znáte. I na první pohled sympatický člověk nemusí mít vždy dobré úmysly. Cizí lidi nikdy nevpouštějte do bytu.

Na dveře je vhodné uvádět jmenovku v množném číslo např. Novákovi.

Buďte opatrní, nevěřte každému, kdo vás za dveřmi požádá o pomoc, např. napsat vzkaz pro souseda či předání zásilek

Důležitá telefonní čísla mějte poblíž vašeho telefonu nebo na dobře viditelném místě.

Zamykejte hlavní vchodové dveře, dveře bytu nebo domu. Pokud bydlíte v přízemí nebo v rodinném domu, nezapomínejte zavřít okna a to i v případě, že jdete nakoupit, do sklepa, s odpadky nebo na zahrádku.

Udržujte dobré přátelské vztahy se sousedy, zajímejte se, kdo ve vašem panelovém nebo bytovém domě bydlí.

Čekáte-li příchod cizího člověka, např. osobu reagující na váš inzerát, požádejte někoho z blízkých nebo přátel, aby byl s vámi doma.

Nebuďte důvěřivý ani k různým podomním prodejcům, kteří nabízejí zdánlivě levné zboží.

Bezpečně na ulici

Doklady, peníze, klíče a cennosti nenechávejte nikdy bez dohledu. Noste je v příruční uzavřené tašce nebo kabelce. Neodkládejte je s oděvem v šatně, u lékaře, v restauraci, na úřadech atd..

Peněženku ani doklady nenechávejte navrchu nákupní tašky nebo kabelky.

Vyhýbejte se neosvětleným místům a odlehlým uličkám s minimálním výskytem dalších lidí.

Nepříjímejte nabízený doprovod nebo dovoz lidí, které neznáte.

Při vstupu do domu buďte pozorní a nevpouštějte dovnitř nikoho neznámého. Ani do výtahu nevstupujte s neznámou osobou a raději si počkejte na prázdný výtah.

Snažte se vyhnout čekání na liduprázdných zastávkách, zejména po setmění.

V prázdném autobuse si sedněte poblíž řidiče, ve vlaku hledejte místo v blízkosti dalších cestujících.

Věnujte velkou pozornost své tašce či kabelce, zvláště v hromadných dopravních prostředcích, nákupních centrech a všude tam, kde je větší počet lidí.