Olomoučané, kteří v okolí pracují, si stěžují na křik a nepořádek, na místě se denně objevují strážníci a několikrát do měsíce tam vyjíždí záchranka.

Správce plochy možná přijde se změnou.

„Opíjí se, řvou a perou se mezi sebou, močí tady, kreslí na stánky, občas jsou s nimi i děti. Policie jde okolo a nic nedělá," řekl muž, který situaci dobře zná, ale přál si zůstat v anonymitě.

Městská policie ale takové nařčení popírá, protože strážníci mají služebnu u druhé strany tržnice, což je vzdušnou čarou jen pár desítek metrů.

„Strážníci při vykonávání pěší služby dělají na tržnici nepravidelné namátkové kontroly. Navíc je tím směrem namířena naše kamera. Ta však nevidí mezi stánky, proto tam městská policie chodí několikrát denně," uvedla mluvčí olomouckých strážníků Magda Václavíková.

close Popíjení u stánků na olomoucké tržnici zoom_in Pokud nestačí domluva, udělí strážníci až tisícikorunovou pokutu. V dalším případě může dojít na správní řízení.

Pít mezi stánky vedle budovy tržnice pivo, víno nebo kořalku je v rozporu s městskou vyhláškou zakazující konzumaci alkoholických nápojů na veřejných místech.

„Místo, kde lidé popíjejí, jednoznačně spadá do vymezení, kde to povoleno není," sdělila mluvčí olomoucké radnice Jana Doleželová. Prostor je totiž ve stometrovém okruhu například od školy, zastávek autobusů a tramvají, prodejny potravin a zdravotnického zařízení, což vyhláška zakazuje.

Naproti přes silnici je základní škola sv. Voršily, která má s alkoholem u stánků nepříjemné zkušenosti.

„Ve stánku vedle školy se prodával alkohol. Někteří návštěvníci stánku tehdy poptávali u našich žáků a jejich rodičů peníze. Sepsali jsme proto petici, protože jsme chtěli docílit vyhlášky, která by popíjení na veřejných místech nějak omezovala," vzpomněl ředitel školy Zdeněk Navrátil. To se povedlo, děti už o peníze nikdo nežádá.

„Lidé se přesunuli naproti do „bludiště" mezi budky, neprší na ně a nejsou vidět. Vnímám ale, že problémy tam jsou, často tam chodí strážníci. Jsem rád, že město jim dalo do rukou aspoň nějaký způsob, jak takové jevy potlačit, když teď mají možnost pití zabavit," dodal ředitel.

Záchranka jezdí desetkrát za měsíc

Kromě strážníků vyráží do místa opakovaně i záchranná služba.

„V období, kdy je tepleji, jsme tam až desetkrát do měsíce a to pokud je opilý člověk v bezvědomí, což je buď po pádu nebo po přílišné konzumaci alkoholu," vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareš.

„Lidi hlášené strážníky vozíme do fakultní nemocnice, kde podstupují rentgen a neurologické ošetření kvůli podezření na vnitrolební krvácení. Pokud je pacient agresivní, voláme státní policii, ale to se stává pouze výjimečně," doplnil Mareš.

Co víc mohou strážníci dělat, když kolikrát lidé ani nemají na zaplacení pokuty?

„Apelovat na naše zákonodárce, aby správní orgán mohl v případě soustavného páchání přestupků na úseku veřejného pořádku uložit i zákaz pobytu. Doposud je toto možné pouze v případě pachatelů trestných činů," odpověděla před časem Magda Václavíková k případu další problematické lokality Olomouce, třídy Kosmonautů.

Vzhlednější podoba

Pijáci možná z tržnice časem zmizí, i když asi ne dobrovolně. Současný správce tržiště má plán na její proměnu.

Plochu má od města pronajatou Richard Morávek, mimo jiné předseda představenstva společnosti SMC Development - investora Šantovky, který je v zahraničí a k situaci na olomoucké tržnici se nemohl vyjádřit.

„Město plochu tržnice pronajalo do konce příštího roku. Nájemník má návrh budoucího využití plochy a rád by tržnici upravil do vzhlednější podoby. Zatím o tom probíhají jednání," přiblížila Jana Doleželová.

Jak dodala, v budoucím územním plánu města je plocha vymezená jako částečně zastavitelná.