Zatím však přesné údaje do celostátního systému nedodává, protože do zařízení neteče proud.

Odborníci předpokládají, že do zimy, kdy přijdou dny s horšími rozptylovými podmínkami, energetici stanici připojí do sítě.

„Stanice byla do Olomouce převezena a čekáme, až ČEZ připojí elektřinu. Z naší strany je vše připraveno,“ uvedl vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší ostravské pobočky ČHMÚ Libor Černikovský.

Meteorologové stanici v Olomouci potřebují, aby měření měli pod dohledem a porovnatelné s ostatními automatickými stanicemi.

Vhodnou lokalitu hledali dlouho. Stalo se i to, že pozemek našli, avšak jednání ztroskotala. Potřebovali nájemní smlouvu, která by zaručovala dlouhodobé měření.

Na to, až se stanice ČHMÚ zapojí do systému, čekají na krajském úřadě. Na odboru životního prostředí jsou totiž odkázáni pouze na domodelovávání dat na základě údajů z automatických stanic v Přerově a Prostějově.

„Že už je stanice v Olomouci, to je dobrá zpráva. Doufejme, že brzy začne pracovat. Už jsme z toho byli nešťastní, protože data potřebujeme,“ reagovala Zuzana Ochmanová z odboru životního prostředí krajského úřadu.

Město Olomouc není bez údajů o znečištění ovzduší. Magistrát čerpá data ze dvou lokálních stanic: na předměstí v Hodolanech a v dopravně značně zatížené Velkomoravské ulici.

Nepřinášejí však zcela objektivní a s ostatními stanicemi ČHMÚ srovnatelný pohled na znečištění města. Olomouc je přitom jediným krajským městem, kde ČHMÚ několik let nemá vlastní data o znečištění.