Šéf resortu Antonín Staněk (ČSSD) poukázal na výsledky kontrol v muzeu a zpochybnil schopnost ředitele vést instituci hospodárně.

Na Soukupa ještě ten den podal trestní oznámení, stejně jako na jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Tím už se zabývá policie. Podle muzea ale není odvolání Soukupa z funkce platné. Ministerstvo trvá na tom, že je.

„Naším cílem je vybrat do čela muzea zkušenou a respektovanou osobnost s jasnou kulturní vizí do budoucna, s manažerskými schopnostmi a zájmem čestně a hospodárně řídit tuto významnou instituci. Olomouc si takovou osobnost dozajista zaslouží," sdělil Staněk.

Nároky na zájemce

Ministerstvo kultury vypsalo konkurz ve středu, kdy také informovalo, že zájemce o šestiletý kontrakt musí mít vysokou školu, tříletou praxi v řídící funkci a občanskou bezúhonnost. Uchazeč musí předložit koncepci MUO do roku 2025.

„Přednost bude dávána osobnosti se znalostmi v oblasti muzeí a galerií, oborové legislativy a Státní kulturní politiky,“ uvedla mluvčí ministerstva Martha Häckl.

Okolnosti Soukupova odvolání

Michala Soukupa odvolal Staněk 18. dubna a vedením instituce pověřil jeho náměstka Ondřeje Zatloukala. Skončil kvůli hospodaření instituce. Podle MUO však odvolání není z právního hlediska platné. Ředitelem podle jejich právní analýzy nadále zůstává Soukup.

„Ministerstvo kultury trvá na tom, že odvolání proběhlo řádně v souladu s právními předpisy a je platné,“ reagovala Häckl.

Ministr podal na Soukupa i jeho předchůdce ještě týž den trestní oznámení ke Krajskému státnímu zastupitelství v Ostravě, které věc postoupilo pobočce v Olomouci.

Podnět souvisí s přípravou stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO), hlavně nákupem pozemků pro SEFO. Soukup i historik umění Zatloukal odmítli, že by něco bylo v nesouladu se zákonem. Podle Zatloukala vše nejprve schvalovala ministerstva kultury a financí.

Trestní oznámení již prošetřuje policie.

„Věc byla postoupena příslušnému policejnímu orgánu, který začal ve věci šetřit, převážně se zatím jedná o shromažďování listinných podkladů z obou stran,“ sdělila Jitka Klapalová