K odchodu z ČSSD, kterou v posledních hodinách v čele resortu nepřímo označil za viníka prodlužování výměny v ministerském křesle, se nechystá.

„Pan ministr odjíždí na dovolenou do zahraničí. Poté se vrátí do poslanecké sněmovny, kde se chce v roli poslance i nadále věnovat problematice resortu kultury, zvláště pak dalšímu vývoji všech tří aktuálních kauz – Národní galerie Praha, Národní divadlo a Muzeum umění Olomouc,“ sdělila ve středu Deníku mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl.

Vždy jsem byl hrdým členem ČSSD

S ČSSD Staněk nekončí. Na závěrečné tiskové konferenci na dotaz novinářů uvedl, že v tuto chvíli nevidí důvod, proč by měl řady sociální demokracie opouštět.

„Vždy jsem byl hrdým členem sociální demokracie. Sociální demokracie má ve svých útrobách několik proudů a myslím si, že jsem schopen se s některými velmi ztotožnit,“ uvedl.

Kdo je na vině?

Konec jeho angažmá v čele ministerstva kultury navrhla jeho strana, kterou v úterý nepřímo označil za viníka průtahů kolem výměny v ministerském křesle.

Novinářům řekl, že to není chyba prezidenta, ale vedení ČSSD, která nemá trvat na někom, koho prezident nechce jmenovat.

„Je to chyba těch, kteří navrhují někoho, koho prezident nechce. Měli by hledat cestu, jak s prezidentem najít souzvuk ve jmenování,“ řekl v úterý.

ČSSD chce jako jeho nástupce Michala Šmardu. Toho ale Miloš Zeman nepovažuje za nejlepšího kandidáta.

Do rozhodnutí prezidenta bude ministerstvo řídit ekonomický náměstek René Schreier.