„Pozorujeme to už několik let. Od ledna, se zavedením regulačních poplatků, se počet lidí, kteří se snaží léčit sami, ještě navýšil. Odhadem tak odeset patnáct procent,“ uvedla magistra zlékárny volomoucké Dobnerově ulici. Především jde oběžná nachlazení.

„Poptávka po volně dostupných lécích na tato onemocnění se rozhodně zvýšila. Svoji roli hraje ito, že lidé za tři dny neschopenky nedostanou peníze,“ uvedla lékárnice. Totéž potvrdila její kolegyně zlitovelské lékárny.

„Je to tak. Vpřípadě chřipky a nachlazení určitě. Klékaři jdou, až jakmile to přeroste ve vážnější stav. Je sice pravdou, že leden je vlékárnách vždy slabším měsícem, takže vliv regulačních poplatků zatím těžko vyhodnocovat, ale dlouhodobě se určitě projeví a tento trend se ještě zvýší. Lidé budou chtít ušetřit,“ přidala se lékárnice.

Například šestašedesátiletá Věra Kvapilová zOlomouce se už roky léčí zejména přírodními přípravky.

„Jedině stravou a bylinami. Pročítám staré bylinářské knihy a časopisy. Sama byliny sbírám a zpracovávám. Prověřené věci pak doporučím příbuzným a přátelům. Už mi dokonce sami volají, když mají problém,“ popisovala důchodkyně, která rovněž cvičí jógu a vloni přidala reflexní a medové masáže.

Pro masáže nadchla isvé dcery. „Jedna chodí na thajskou masáž a shiatsu, druhá na reflexní a medové masáže,“ pochlubila se důchodkyně. Olomoučanka Helena Dvořáková zase navštěvuje léčitele na jižní Moravě. Teď dostala tip na léčitelku, za kterou pojede až na Slovensko.

„Cítím se unavená, přitom nemůžu spát. Pak mám problémy se koncentrovat na práci. Kolega, který za touto léčitelkou na Slovensku byl, přijel nadšený– že prý mu zase nalila energii do žil,“ svěřila se pětačtyřicetiletá podnikatelka.