Srážek se zvěří přibylo v meziročním srovnání v Olomouckém kraji o téměř sedm desítek.

Nejrizikovějším úsekem v kraji je silnice druhé třídy v Želatovicích na Přerovsku, která současně patří k nejnebezpečnějším v republice. Na necelém kilometru došlo od dubna do září ke dvanácti srážkám s lesními zvířaty.

„Výrazně rizikový je tam úsek o délce 216 metrů, kde došlo k deseti střetům s celkovou škodou 470 tisíc korun,“ upřesnil Jan Marek, mluvčí společnosti Generali Česká pojišťovna.

Nárůst nehod se zvěří potvrzují také myslivecká sdružení z Olomoucka. Například jen v křelovské honitbě od dubna zaevidovali 14 kusů sražené srnčí zvěře.

„Je to hodně, spousta dalších případů nám není hlášena. Naše honitba je blízko krajského města, frekventovaných silnic i dálnice. Sražené zvěře přibývá kvůli nárůstu automobilové dopravy, také je na vině takzvaný neklid v honitbě. Lidé tam chodí se psy, jezdí na čtyřkolkách i na koních. Zvěř pak nemá potřebný klid a je nucena přebíhat frekventované silnice,“ konstatoval Jan Nastoupil, předseda Okresního mysliveckého spolku Olomouc a zároveň člen křelovského mysliveckého sdružení.

Nejrizikovější cesta z Neředína i Řepčína

V okolí Olomouce je podle něj kvůli častým střetům se zvěří aktuálně nejvíce riziková silnice spojující městské částí Neředín a Topolany a také silnice mezi olomouckou městskou částí Řepčín a obcí Horka nad Moravou. Pokud ke kolizi se zvěří dojde, není nutné shánět místní myslivce, ale stačí podle něj přivolat policii.

„Tam mají k dispozici seznam mysliveckých hospodářů, kteří se o uhynulou zvěř postarají. Obvykle je natolik znehodnocená, že skončí v kafilerii nebo je využitá jako krmivo pro psy. Uživatelé honitby ze zákona nemusejí škodu motoristům hradit, ti si to řeší z havarijního pojištění vozidla. Ani řidič škodu za sraženou zvěř mysliveckému sdružení neplatí,“ dodal Jan Nastoupil.

Stádo divočáků a řidič v poli

Nepříjemný zážitek má za sebou řidič, který v polovině minulého týdne ve večerních hodinách projížděl na čtyřkolce mezi obcemi Rájec a Leština na Šumpersku. Přes cestu se tam přehnalo stádo divokých prasat.

„Řidič se chtěl zvěři vyhnout, strhl řízení a sjel mimo silnici do pole, kde havaroval. Zvěř nesrazil, ale se čtyřkolkou se převrátil. Při nehodě se nezranil, neřídil pod vlivem alkoholu,“ popsal okolnosti nehody policejní mluvčí Libor Hejtman s tím, že škoda je předběžně vyčíslena na 50 tisíc korun.

Škody vzniklé při nehodách se zvěří od dubna do září 2023 

Přerovsko – 11,8 milionu korun

Olomoucko – 10,6 milionu korun

Prostějovsko – 4,9 milionu korun

Jesenicko – 4,3 milionu korun

Šumpersko – 3,5 milionu korun

Olomoucký kraj – celkem 35,3 milionu korun

(Zdroj: Generali Česká pojišťovna a Centrum dopravního výzkumu – 9. vydání SRNA indexu)