Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude v regionu spalovna odpadků? Kraj o ní uvažuje

Olomouc – Na třetím místě mezi kraji v třídění odpadů je už několik let olomoucké hejtmanství. I přesto však odpadků stále přibývá. Co s ním, klade si nyní kraj otázku. Nové skládky zakládat nechce, a tak jedním z možných řešení je vozit smetí do spalovny v Brně či Karviné nebo přímo na území kraje postavit vlastní.

5.3.2011 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Martn Divíšek

Určit, jakou variantu nakonec vedení vybere, by měla pracovní skupina složená z odborníků a zastupitelů.

Lidé v Olomouckém kraji vyprodukují ročně tři sta třicet tisíc tun smetí, což činí zhruba půl tuny na jednoho obyvatele hejtmanství. Z toho lidé vytřídí více než sto tisíc tun, což je bezmála dvě stě kilogramů na osobu.

S těmito výsledky obsazuje kraj v zemi přední příčky ve třídění odpadků. I přes to ale odpadu přibývá.

„Jsme rádi, že lidé v kraji třídí. Počet tun separovaného smetí se neustále zvyšuje. Bohužel však sílí i druhý trend. Tun odpadů neustále přibývá. Musíme začít řešit, kam s ním,“ vysvětlil náměstek hejtmana Pavel Horák.

Skládka v Mrsklesích vydrží max. 15 let

Za patnáct let se v kraji neotevřela ani jediná nová skládka a v tomto trendu by chtělo hejtmanství pokračovat.

Ploch, na které se může odpad vyvážet, není v kraji mnoho a navíc se rychle plní. Například v Mrsklesích, kde je jedna z největších skládek, se počítá nejvíce tak s patnácti lety fungování.

„Některé skončí ještě dříve. Možná už za osm let. Musíme vypracovat strategii odpadového hospodářství, která nám jasně řekne, jak postupovat co nejšetrněji z ekonomického, ekologického i sociálního hlediska. Ve hře je několik variant,“ objasnil Horák.

Jednou z možností je svážet odpad do některé ze spaloven v sousedních krajích. Jedna je v Brně a druhá v Karviné.

Opadky změní na elektřinu či teplo

Kraj také zvažuje, že by vybudoval nebo přestavěl nějaký starší průmyslový areál na spalovnu přímo na svém území.

„Nelze mluvit přímo o spalovně, ale o vhodném zařízení na energetické zpracování odpadů. Jde například o teplárnu či elektrárnu, která smetí spálí a využije jej na výrobu energií. Lidé se v dnešní době nemusí děsit, že by podobné zařízení mělo negativní dopad na životní prostředí. Technologie totiž pokročily tak, že emise jsou dokonce menší než při spalování černého uhlí,“ podotkl náměstek.

Na strategii odpadového hospodářství bude hejtmanství spolupracovat se Zlínským krajem. Nově vzniklá pracovní skupina bude mít za úkol ji připravit. Do půlky roku by měla přijít s řešením, jak s odpady nakládat.

Moderní spalovnu by uvítala i Olomouc

Vybudování moderního zařízení na energetické využití odpadu by uvítalo také krajské město.

Na svém území totiž nic podobného nemá, a tak musí využívat skládku v Mrsklesích nebo kompostárnu v Křelově.

Část odpadu také sváží do spalovny v Brně, dlouhodobě to však nebude možné.

„Aktivitu kraje vnímáme proto velmi pozitivně. Nové zařízení v našem regionu by bylo výhodnější i z hlediska dopravních nákladů a vlivů emisí z dopravy na životní prostředí. Další kraje se potýkají se stejnými problémy a způsoby řešení jsou totožné,“ popsala Jana Matzenauerová, vedoucí oddělení odpadového hospodářství a péče o prostředí olomouckého magistrátu.

Aby mohlo město svážet odpad do moderní spalovny, potřebuje vybudovat překládací stanici. Projekt se nyní chystá, radnice na něj chce žádat peníze z Evropské unie.

Autor: Lucie Bukvová

5.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Trénink FC Kodaň na Andrově stadionu v Olomouci
31

Kodaň trénovala v Olomouci, i s českým stoperem Lüftnerem

Výběh vlků Hudsonových v olomoucké zoo
5

Za pokousání dítěte v zoo doprovod stíhat nebudou

Stávka “přiblblíků"? Nová vláda s námi musí počítat, vzkazují lékaři

Dva dny před volbami do Poslanecké sněmovny zavřeli „krám“. Desítkám praktiků na Olomoucku, k nimž se přidaly ambulance internistů, kardiologů, kožařů, neurologů a dalších specialistů, došla trpělivost a připojily se k celostátnímu protestu. Vadí jim nárůst byrokracie a podfinancování oboru, který stojí v první linii českého zdravotnictví. Taky poslední výroky politiků, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který stávkující označil za „přiblblíky“.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Opil se, začal být agresivní a nakonec svého známého ukopal a umlátil k smrti. Tak podle policie vypadal incident mezi bezdomovci, ke kterému došlo v sobotu 14. října ve Šternberku.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Floru zaplnila burza práce, nejvíc táhly supermarkety

Ženy ve středním a vyšším věku se zkušenostmi v administrativě byly spolu s žáky devátých tříd nejpočetnější skupinou návštěvníků Burzy práce a vzdělání 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení