V kauze týkající se projektu Středoevropského fóra Olomouc (SEFO) se chce chopit role mediátora.

Vyplynulo tak z pondělní schůzky zástupců zakládajících a partnerských institucí projektu.

Té se kromě hejtmana zúčastnil také olomoucký arcibiskup Jan Graubner, primátor města Miroslav Žbánek nebo prorektor Univerzity Palackého Petr Bilík. Nechybělo ani vedení Muzea umění Olomouc.

Zájem na tom, aby SEFO v Olomouci vzniklo, má jak muzeum, tak ministerstvo. Podle Oklešťka je jen nutné najít společnou řeč a vyhrocenou situaci uklidnit a vyjasnit.

„Nepochybuji o tom, že se dohodneme,“ věří hejtman.

Zájem na zrealizování projektu potvrzuje i programové prohlášení vlády. Spory vznikly hlavně okolo podoby budovy, jež má zaplnit proluku v Denisově ulici.

„Jaký bude mít SEFO kabát, to je otázka technická. Musíme ji vyřešit, ale posoudit ji musí odborníci, ne my laici,“ řekl a zdůraznil, že mu jde primárně o to, aby SEFO vzniklo.

Audit a výzva k rezignaci

Zaměstnanci muzea minulý čtvrtek vyzvali ministra a bývalého olomouckého primátora Antonína Staňka k rezignaci. Dali tak najevo nespokojenost se sílícím tlakem na současného ředitele muzea Michala Soukupa.

Vadí jim, že jsou překrucovány skutečnosti, urážena odborná veřejnost a ignorovány jiné názory.

Ministerstvo kultury na to reagovalo informací, že Muzeum umění Olomouc podle nedávno ukončeného auditu opakovaně porušilo zákon o veřejných zakázkách.

Na přístavbu Muzea umění v Denisově ulici ministerstvo kultury začátkem roku schválilo dotace ve výši 593 miliony korun. Právě chybějící peníze realizaci projektu oddalovaly už od roku 2009. SEFO má vzniknout mezi lety 2019 a 2024. Zda zůstane u podoby architekta Šépky, zatím ale jasné není.