Olomoucký hrad
Velký projekt úpravy, oživení a zpřístupnění areálu středověkého knížecího a duchovního centra v okolí katedrály sv. Václava.
Součástí je proměna prostoru letního kina, kde by měl vzniknout venkovní amfitéatr, parčík, dětské hřiště, čítárna i restaurace částečně zapuštěná do hradeb.
Počítá se s otevřením areálu průchodem od ulice Dobrovského, kde také mají vzniknout "zastavovací" zálivy pro autobusy s turisty.
Předpokládané náklady jsou okolo 120 milionů korun, většinu by nyní mohla pokrýt evropská dotace.

Razantními úpravami širšího areálu letního kina má vzniknout zásadní turistický cíl.

Strany se proto sešly, aby si vyjasnily požadavky. Další schůzka bude ještě před červnovým zasedáním zastupitelstva, kde by se mělo o budoucnosti dlouholetého záměru rozhodnout.

ODS a KDU-ČSL zřejmě čeká velké úsilí, aby přesvědčily opozici, že poslední přípravy předcházející stavbě by se měly udělat ještě před volbami.

„Politický posun žádný není. Řekli jsme si, jaké kluby chtějí které informace, ty jim připravíme a ještě se potkáme. Jsme v jakési mezifázi," řekl primátor Martin Major (ODS) s tím, že i přesto je mírně optimističtější.

Jako aquapark: návštěvnost bez garance 

Problém s prosazením asi nejdéle připravovaného plánu týkajícího se turistického ruchu ve městě představuje pro koalici partnerská TOP 09.

„Uvědomuji si, že projekt Olomoucký hrad se chystal hodně dlouho, ale z praxe vím, že to nikdy není argumentem ho uskutečnit jen z tohoto důvodu. Ani tvrzení, že místo si něco podobného zaslouží, samo od sebe vedení města neopravňuje k vynaložení prostředků ve výši přibližně sto milionů korun, i když část z nich pokryje dotace," sdělil ekonomický náměstek Ivo Vlach (TOP 09).

Rekonstrukce sama podle něj není zárukou, že místo ožije, navíc není jasné, kdo by se o prostor staral.

Už dříve uvedl srovnání s olomouckým aquaparkem.

„V případě aquaparku byla založena nová společnost, které se však nepodařilo naplnit očekávanou návštěvnost a ani zde není na obzoru subjekt, který by takovou garanci nabízel," dodal Ivo Vlach.

Za důležitější považuje spíše opravy ulice nebo prodloužení tramvajové trati na Zikovu a Schweitzerovu u­lici.

Vlach: Dotace ještě budou

Slova rady, že pokud se nepovede Olomoucký hrad dokončit příští rok, už se nikdy nepodaří získat na něj dotaci, považuje za účelová.

Ministerstvo pro místní rozvoj totiž nabízí na období 2014 až 2020 peníze na lepší prezentaci, ochranu a rozvoj kulturního a přírodního dědictví.

„Jistě se může podařit tam tento projekt začlenit, poté co budou zodpovězeny všechny otázky související s jeho ekonomikou a bude na něj možné vyčlenit potřebné prostředky," podotkl náměstek.