Při pracích na úpravách povrchu jednoho ze svahů se však vlastník podle kontroly ČIŽP dopustil ohrožení chráněných druhů rostlin a živočichů.

Oblastní inspektorát v Olomouci pak provozovatelům uložil omezení činnosti a stavba se tak zastavila. Kromě toho však projekt komplikují další okolnosti, například starý územní plán, či nepřiznané dotace z EU.

„Omezili jsme zde stavbu předběžným opatřením, které umožňuje okamžité a akutní zastavení. Při terénních úpravách by mohlo dojít k ohrožení živočišných a rostlinných druhů, například tam jsou mečíky, některé druhy hmyzu, ptactva, obojživelníků a plazů, proto jsme to stopli. Je vydáno rozhodnutí o zákazu činnosti, ale zatím nenabilo právní moci,“ uvedla vedoucí Oddělení ochrany přírody oblastního inspektorátu v Olomouci Jolana Tůmová.

Firma nyní musí požádat o výjimku, a to jednak na krajský úřad, který v tomto rozhoduje o takzvaných ohrožených druzích, a také na příslušnou Správu chráněné krajinné oblasti (CHKO), která řeší silně a kriticky ohrožené druhy. V tomto případě to je CHKO Litovelské Pomoraví.

„Dojde ke správnímu řízení a obě instituce se k problému vyjádří a buď jim to povolí, nebo ne. Pokud povolí, tak určí i podmínky, za kterých to mohou dělat,“ popsala dále Tůmová.

Akciová společnost Park sportu Hrubá Voda už výjimku řeší a k verdiktu inspektorátu se vyjádřil jeden z majitelů.

„Rozhodnutí inspekce nás samozřejmě nepotěšilo a stojíme si za tím, že jsme se nedopustili ničeho špatného. Odstranění náletových dřevin podle nás plošná terénní úprava není. Co se týká rozvoje areálu, tak až takový dopad to na něj nemá, protože jsme letos ani nic většího dělat nechtěli a ani nemůžeme, protože není schválený územní plán, který měl být už na jaře. Tím bych vysvětlil náš vlažnější přístup,“ vypověděl Karel Tomeček ze zmíněné společnosti, která je provozovatelem budoucího areálu a dodal, že čas, který takto mají hodlají věnovat přípravám projektu, protože při prvním kole výzev, které jsou k získání evropských peněz nutností, se jim s projektem nepodařilo uspět.

Nový územní plán hodlá obec Hlubočky, pod kterou Hrubá Voda spadá, odhlasovat v září.

„Hrubá Voda nebyla v původním územním plánu obce. Staré mapy zahrnují pouze takzvaný intravilán, tedy zástavbu, proto například mohla firma zrekonstruovat střechu zchátralé Hvězdy. Ovšem pozemky, kde se má budovat třeba bobová dráha nebo tenisové kurty, ty spadají do extravilánu, který však staré mapy nezahrnují. Nový územní plán bychom měli schválit v září a obec počítá s tím, že tam bude sportoviště, a tím je to dané,“ odůvodnil starosta Hluboček Miroslav Dosoudil.

Firma tedy musí vyčkat do podzimu, kdy je navíc další kolo podání výzev pro získání dotací z EU. Zahájení stavby předpokládá provozovatel na začátek příštího roku a měla by trvat podle odhadů pět let.

„I pokud se nám nepodaří získat peníze z Evropské unie, od stavby sportovního areálu neustoupíme, jen je jasné, že se změní její tempo,“ dodal Tomeček. Celkové náklady na sportovní areál odhaduje Tomeček na tři sta padesát milionů korun, přičemž by společnost od EU ráda dostala třicet až čtyřicet milionů korun.

Park sportu Hrubá Voda:

Projekt sportovního parku, který by měl být celoroční záležitostí, počítá s rekonstrukcemi bývalého dnes již zchátralého hotelu Hvězda, taktéž poničeného mlýna na zpracování břidlice, bývalé školy a také by zde měly být nové rekreační chatky. Prostory zmíněných objektů mají sloužit jednak k ubytování především v případě hotelu, ve mlýně je naprojektováné wellness centrum s bazénem, tobogánem, relaxačními koupelemi, výřivkami, saunami a dalšími wellness službami. Další zchátralý objekt školy zamýšlejí majitelé přeměnit v pension. Rekreační chatky na rovném placu vedle hotelu doplní tenisové kurty, trampolíny a minigolfové hřiště. Pro návštěvníky budoucího rozsáhlého sportovního areálu tak kromě uvedených vyžití a ubytování připravují provozovatelé také bobovou dráhu, lanové centrum, dětský park, terénní motokáry, sjezdy na gumových člunech, motorové čtyřkolky, projížďky na koních a další.