Vedení města ale prosazuje komentáře k odhlasovaným tématům, čímž chce zajistit vyvážené informování.

Z listů by se podle ní nemělo stávat diskuzní fórum, navíc pak chybí strany pro praktické informace.

Ve čtvrtém letošním čísle se objevila dvoustrana označená Prostor pro zastupitele. (číslo 4/2015 Radničních listů si můžete stáhnout ZDE)

Každá ze stran se tam mohla věnovat „svým" tématům. Novinka ale dlouho nevydržela.

Co také říká tzv. tiskový zákonSdělení v periodickém tisku územního samosprávného celku
Vydavatel periodického tisku územního samosprávného celku je povinen poskytovat objektivní a vyvážené informace o územním samosprávném celku a poskytnout přiměřený prostor pro uveřejnění sdělení, které vyjadřuje názory členů zastupitelstva územního samosprávného celku, týkající se tohoto územního samosprávného cel­ku.

„Psali nám občané, kteří nebyli spokojení s tím, že se Radniční listy stávají dalším politickým nástrojem ať už opozice nebo koalice. Radniční listy mají být informační a myslím, že předchozí podoba nebyla špatná," řekl olomoucký primátor Antonín Staněk (ČSSD).

Reagující čtenáři podle něj považovali změnu za nepřijatelnou.

„Do schránky elektronické pošty mi přišlo kolem patnácti dvaceti mailů, což v minulosti nikdy nebylo. Na podobu a obsah Radničních listů si nikdo nikdy nestěžoval. Kvůli dvoustraně v čísle chyběly informace o sběrových sobotách a tak dále," zdůvodnil, proč redakční rada opět sáhla ke změně.

"Obsah svévolně mění"

Opozice ale rozhodnutí bere jako porušení předchozí dohody.

„Chtěli jsme prostor v Radničních listech využívat k vyvolání diskusí o tématech, která Olomouc pálí, ale radnice před nimi raději zavírá oči. Nabízeli jsme jiný pohled na věci prezentované radními jako samozřejmost. To vše na základě domluvy, kterou koalice prosadila a vzápětí zase zrušila," reagoval zastupitel Tomáš Pejpek (ProOlomouc).

Hnutí nyní spoléhá na tiskový zákon. Příspěvky hodlá posílat dál.

„Zákon je na naší straně. Redakce má tři měsíce na publikování. Předpokládáme, že tuto lhůtu bude plně využívat. Také počítáme s redakčním krácením," řekl předseda hnutí.

Nejsilnější opoziční strana hnutí ANO říká, že jestliže v měsíčníku vycházejí články o činnosti radnice, jedná se o politická témata vždy.

„Opozice má mít právo vyjádřit se k tématům v Radničních listech bez cenzury. A to zvláště tehdy, kdy politici koalice referují o činnosti radnice. Stejně ale obsah svévolně mění i po odhlasování redakční radou," uvedl Miloslav Tichý.

Vysvětlení, že se nová část obsahu nelíbila lidem, příliš nevěří.

„Toto alibistické tvrzení nám i přes několik výzev stále nebylo podloženo jakýmkoliv průzkumem," dodal člen ANO.

Zpravodajství, ne politika

V opozici jsou i komunisté, těm ale změna přijde rozumná a problém s ní nemají.

„Radniční listy by neměly být nástrojem politického boje, ale informačním materiálem pro občany. Není to politický deník. Samozřejmě, pokud obsahem Radničních listů je nějaké téma, ke kterému se chceme vyjádřit, můžeme. Naše stanovisko bude zapracováno do klasického redakčního článku," sdělil zastupitel za KSČM Miroslav Marek.

Redakční rada, v níž má koalice většinu, stanoví témata pro každé číslo.

„Své může říct i opozice. Také může dodat názory, které se začlení do textů. To je zásadní věc," zmínil primátorův náměstek Aleš Jakubec (TOP 09).

„S tematickými bloky je to zpravodajský časopis. Ale když se na straně objevují jednotlivé názory v boxech, děláme z toho politické médium a to by být nemělo," doplnil náměstek.

Že by protistranu radnice omezovala, odmítá. Problémem je podle něj nedostatek prostoru.

„Není to cenzura. Z příspěvků se nedá všechno použít. Rozumím tomu, že ze strany opozičních zastupitelů bude padat, že se v listech prezentuje rada a náměstci. My ale nevystupujeme jako politici daných politických stran, já nereprezentuji názory TOP 09, ale názor vedení města na jednotlivá témata," poznamenal Aleš Jakubec.

Nové "Radničáky" příští rok

Projekt Hlásná trouba provozovaný občanským sdružením Oživení ale vidí podobu prezentace radnice přísněji.

Například i zprávy o městských organizacích bere jako ovlivňování čtenářů.

„Politika radnice se nemusí vztahovat pouze k činnosti úřadu jako takového, patří sem také informace o školách, divadlech, domovech důchodců, technických službách, teplárnách či dopravních podnicích," stojí na webu Hlásná trouba.

Webový portál hodnotí periodika vydávaná místními samosprávami a objektivitu informování čtenářů.

Změny může přinést nová podoba Radničních listů, která by mohla vycházet od příštího roku. Radnice se teď chystá vypsat výběrové zřízení na zhotovitele.