Ten příběh začal už před osmi lety. Tehdy byl ještě starostou Vítězslav Dokoupil (nez.). Tovéřské zastupitelstvo souhlasilo se stavbou bytového domu za pomoci obecních peněz, státní dotace i bankovního úvěru. Noví obyvatelé se zavázali, že budou dům postupně splácet.

„Po dvaceti letech od sepsání smlouvy bude vše splaceno a nájemníci dostanou byty do svého vlastnictví. Všechny tyto informace jsou ve smlouvě,“ vysvětlil Dokoupil.

Dům je pořád v majetku obce, a tak se na ni jedna z nájemnic – Kateřina Kolomazníková – obrátila s tím, že je kvůli plísním a špatnému zdravotnímu stavu dcery neobyvatelný. Nápravy ani pomoci se však nedomohla.

„Nejdřív jsem musela i s dětmi bydlet v kancelářských prostorách v sousedních Samotíškách. Nakonec jsem tam našla i náhradní byt,“ vypráví žena.

Obec jí s velkým zpožděním poslala alespoň patnáct tisíc korun. Když však šlo o to své obyvatelce přitížit, byla mnohem akčnější.

Obec tvrdí, že smlouva je neplatná

„Ve středu 22. října mi přišla žaloba z obecního úřadu. Předmětem je určení neplatnosti smlouvy o budoucí smlouvě o převodu vlastnictví k bytu a spoluvlastnictví ke společným částem domu a pozemku. Tomu jsem nemohla uvěřit,“ řekla Kolomazníková.

Přeloženo do normální řeči: obec nyní tvrdí, že smlouva uzavřená s nájemníky postupně splácejícími své bydlení, je neplatná.

„Musíme to nejdřív na někom vyzkoušet, protože jedna žaloba přijde obec na patnáct tisíc korun. Výběr Kolomazníkové je jen náhoda. Nemá to se spory s plísní nic společného. Je to náhoda, jako kdyby jí na kočárek spadlo letadlo,“ řekl zastupitel František Pachman (Podhůry, NK).

Nájemníci: Je to rána pod pás

Bývalý starosta Dokoupil kroky nynějšího vedení Tovéře nechápe.

„Smlouvu jsme zpracovali podle metodiky ministerstva pro místní rozvoj,“ uvedl Dokoupil, který je přesvědčen, že dohodu nelze jednoduše zrušit.

V domě je šestnáct nájemníků, kteří už sedmým rokem měsíčně odvádějí určitou částku.

„Je v ní zahrnutý úvěr z banky, půjčka z obce a nájem,“ uvedl bývalý starosta.

Zrušení smlouvy je pro obyvatele domu nepředstavitelné.

„Už sedm let v tom bytě žijeme, splácíme půjčky a teď najednou by se měly změnit podmínky? To přece nejde. S manželkou jsme do toho šli s tím, že jednou to bude patřit našim dětem,“ řekl rozrušeně jeden z nájemníků Ondrej Kovacs.

„Je to rána pod pás. Hlavním důvodem, proč jsme do toho přece šli, je, že to bude jednou naše,“ dodává další rozhořčená nájemkyně Gabriela Hedová.

Starosta: Kolomazníková mi ukradla klíče

Starosta Tovéře Vratislav Brodacký (Hasiči, NK) se k těmto námitkám odmítl vyjádřit. Všechny dotazy směřoval na právničku obce Lenku Peštukovou, která však nezvedala telefon.

Trápení Kateřiny Kolomazníkové tím však nekončí. Minulý týden v úterý jí přišlo předvolání kvůli krádeži.

„Prý jsem 22. října ukradla na obecním úřadě svazek dvaceti klíčů,“ říká nevěřícně.

Starosta je o její vině přesvědčený.

„Byla za mnou na obci, a když odešla, tak tu ty klíče nebyly. Prostě je ukradla ona,“ dodal Brodacký.

V tomto případě by však starosta mohl narazit. Mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová uvedla, že pokud se žena cítí poškozená, může sama podat trestní oznámení kvůli pomluvě nebo křivému obvinění.

„Pokud by vyšetřovatel došel k závěru, že obvinění z krádeže bylo falešné, byl by to samozřejmě další důkaz její neviny a poškození,“ uvedla Dolejšová.

Veronika Štefková

Svérázný starosta Tovéře

Jak je těžké získat vyjádření starosty Tovéře Vratislava Brodackého

Neodpovídá na dopisy nájemníků
„Napsali jsme dva dopisy s podpisy od všech nájemníků. Nechali jsme je zaevidovat, ale nepřišla žádná odpověď,“ řekl Ondrej Kovacs. „Do dnešního dne jsem starostovi poslala šest dopisů, ale odpovědi nepřišly,“ postěžovala si Kateřina Kolomazníková.

Nezvedá telefony
Dva týdny se pokoušeli redaktoři Olomouckého deníku starostovi dovolat. Nakonec se to zdařilo, ale… „Nebudu vám zvedat telefony. Pokud něco chcete, tak pošlete dopis nebo e-mail,“ řekl Brodacký.

Schovává se a utíká před lidmi
„Když jdu na obecní úřad, tak mu to sekretářka hned oznámí, když mě vidí z okna, a starosta se pak zamyká v kanceláři nebo utíká zadním vchodem,“ řekla se smíchem Kolomazníková. „Jednou jsem seděl se starostou v hospodě. Když uviděl z okna, že za ním jde Kolomazníková, utekl z hospody zadním vchodem a vrátil se,, až když už tam nebyla,“ popsal Kovacs.

Chová se vulgárně:
Redaktorce Deníku starosta po telefonu vyhrožoval. Při osobní návštěvě na obecním úřadě se nejdříve zamkl, při další návštěvě honem někam spěchal. V kanceláři na ni pak křičel, zesměšňoval ji a vyhrožoval.

„Na mě starosta křičel už několikrát. Na obec se proto už bojím chodit sama. Jednou mi řekl, že jsem potížistka. Seděla jsem na židli a on se nade mě nahnul a křičel na mě,“ vzpomíná Kolomazníková­. (vš)