V následujících šesti letech chce vyčerpat až jednu miliardu korun

Náměstek hejtmana Pavel Horák (KDU-ČSL) uvedl, že hlavním využitím bude oprava silnic, která zvýší propustnost hranic. Hejtmanství chce z programu Interreg opravit silnice III. tříd mezi Rejvízem a Zlatými Horami a z Javorníku do Mikulovic. Celkové náklady mají činit 95 milionů korun.

„Dále půjde o rozvoj cestovního ruchu a o financování společenského života, tedy drobných kulturních a sportovních akcí,“ řekl Horák. Na podobná česko-polská setkání bude kraj přispívat i obcím z Jesenicka a Šumperska.

Radní Petr Polášek (ODS) uvedl, že podmínkou pro čerpání peněz je „zrcadlení“ projektů i na polské straně. „Musejí se uskutečnit vždy ve spolupráci s polskými partnery,“ vysvětlil. Polášek zároveň dodal, že projekty Olomouckého kraje budou o peníze vždy soupeřit s projekty z jiných krajů. Společnou hranici s Polskem má i Moravskoslezský, Hradecký, Pardubický a Liberecký kraj.

První peníze by mohlo hejtmanství vysoutěžit v příštím roce. „Předpokládáme, že první výzva k předložení projektů bude zveřejněna na přelomu roku,“ sdělil Horák. Přiznaná dotace by měla kraji pokrýt až pětaosmdesát procent nákladů.

Dosud kraj věnoval na česko-polskou spolupráci padesát milionů. Za tuto sumu opravil cestu ze Zlatých Hor do polského Konradowa a spustil česko-polský internetový portál.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika