Kandidátku pro volby do olomouckého zastupitelstva povede a na křeslo olomoucké primátorky bude kandidovat současná náměstkyně primátora Markéta Záleská z ODS.

Lídrem KDU-ČSL je Štěpán Kellner, za TOP 09 je to Dominika Kovaříková.

Koaliční strany už připravují programové priority, voličům je chtějí představit do konce května.

„Jsme připraveni oslovit Olomoučany s racionálním programem, postaveným na reálných řešeních, jež městu zajistí ekonomickou stabilitu a jeho obyvatelům kvalitní vybavenost a dostupné služby. Chceme, aby Olomouc byla městem přívětivým a inspirujícím s co nejširší nabídkou společenského a volnočasového vyžití a aby se svým významem výrazněji prosadila ve středoevropském prostoru,“ sdělila Markéta Záleská z ODS.

Markéta Záleská, kandidátka ODS na post olomouckého primátora
Bude mít Olomouc primátorku? Záleská porazila v boji o lídra miliardáře Benýška

Lokálním tématům, která se lidí dotýkají každý den v jejich nejbližším okolí, rodině či komunitě se bude věnovat také Štěpán Kellner z KDU-ČSL.

„V koalici SPOLU chceme nabídnout jednotné řešení, které přivede Olomouc k dalšímu rozvoji pro lepší a spokojený život jejích obyvatel, nás všech,“ řekl lídr KDU-ČSL.

Parlamentní volby podle Dominiky Kovaříkové z TOP 09 ukázaly, že tyto tři strany mají k sobě blízko.

„Tuto blízkost vnímají i voliči. Spolupráce v celostátní koalici SPOLU velmi dobře funguje i po volbách a bylo by proto škoda nepokusit se přenést tuto souhru i na komunální úroveň, na níž chceme rozvíjet Olomouc tak, aby byla místem, kde se dobře žije,“ uvedla Dominika Kovaříková.

Lídra už má ANO, Piráti i spOLečně

Kandidáta na primátora Olomouce jako první oznámili Piráti. Stal se jím vysokoškolský pedagog a krajský předseda Viktor Tichák, který je olomouckým zastupitelem. Piráti v koalici se Starosty tvoří se sedmi mandáty druhý nejsilnější klub v zastupitelstvu.

Za lídra hnutí ANO, které v Olomouci poslední komunální volby vyhrálo se ziskem 14 křesel v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu, byl zvolen stávající primátor Miroslav Žbánek.

Hnutí spOLečně, které je součástí současné radniční koalice si v primárkách zvolilo jako lídra náměstka primátora Otakara Štěpána Bačáka.

Na olomoucké radnici od posledních voleb v roce 2018 vládne hnutí ANO současného primátora Žbánka ve čtyřčlenné koalici s ODS, KDU-ČSL a spOLečně. V opozici je hnutí ProOlomouc, Piráti a Starostové, SPD a SPOZ, ČSSD a KSČM.