Vedení Metso vysvětluje rozhodnutí uzavřít přerovskou slévárnu změnami v tržním prostředí, které oslabily konkurenceschopnost firmy. Přerovská slévárna patří dlouhodobě k největším znečišťovatelům ovzduší ve městě.

„Po pečlivém vyhodnocení budoucích možností pro svou slévárnu v Přerově v České republice se společnost Metso rozhodla ukončit provoz v tomto závodě. Důvodem rozhodnutí jsou zásadní změny v tržním prostředí, které negativně ovlivnily konkurenceschopnost slévárny,“ vysvětlují zástupci vedení firmy.

Stavebníci osazovali na silniční estakádu přes řeku Bečvu u Prechezy, která je nejnáročnější stavbou úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem, poslední a nejtěžší nosník. 26. února 2024
Stavba estakády na D1 u Přerova pokročila. Takto se dostává přes Bečvu

Z výroční zprávy Metso Czech Republic vyplývá, že slévárna kvůli ruské invazi na Ukrajinu a následným sankcím ukončila dodávky na ruský trh, který patřil mezi hlavní odbytiště. V důsledku sankčních opatření došlo k postupnému ukončení výrobních aktivit pro tento nejvýznamnější trh společnosti. Na hospodaření přerovské slévárny měly negativní vliv také rostoucí ceny elektřiny a plynu i vstupních surovin.

„V loňském roce jsme vyhodnotili budoucnost naší přerovské slévárny jako součásti globální dodavatelské sítě společnosti Metso a na základě identifikovaných opatření ke zlepšení konkurenceschopnosti jsme se rozhodli v provozu pokračovat. Bohužel, i přes mnohé snahy, změny v tržním prostředí spolu s vyhodnocením nezbytných investic potřebných pro stárnoucí zařízení naznačují, že uzavření slévárny je nyní jedinou možnou alternativou. Velmi si vážíme našich zaměstnanců v Přerově a chceme jim poděkovat za jejich úsilí a odhodlání sloužit našim zákazníkům. Společnost Metso udělá vše pro to, aby podpořila zaměstnance při hledání nových pracovních příležitostí,“ uvedl Heikki Metsälä, prezident divize Consumables BA.

V anketě o největší ostudu Přerova na celé čáře zvítězilo ghetto v Kojetínské ulici.
Největší ostuda Přerova: vyloučené ghetto poblíž vlakového nádraží

Po uzavření přerovského závodu bude mít Metso slévárny v Brazílii, Indii, Číně a Austrálii a rozsáhlou síť externích dodavatelů.

Společnost Metso je celosvětovou špičkou v oblasti udržitelných technologií, komplexních řešení a služeb pro průmysl kameniva, zpracování nerostných surovin a rafinace kovů.

Společnost se sídlem ve finském Espoo zaměstnává více než 17 tisíc lidí v téměř padesáti zemích a její tržby pro rok 2023 činily přibližně 5,4 miliardy eur. Společnost je kótována na burze Nasdaq Helsinki.