„Na základě hlášení lékařů evidovala krajská hygienická stanice v roce 2023 celkem 530 případů spály. Nejvíce zasaženými věkovými skupinami byly děti - ve věku 5 až 9 let 346 případů a 1 až 4 roky 111 případů,“ informovala mluvčí Krajské hygienické stanice (KHS) Olomouckého kraje Markéta Koutná.

Nejvíce nákaza podle dat z ordinací řádila v jarních a zimních měsících – za prosinec 2023 evidovali odborníci v olomouckém regionu 58 případů.

Nejhůře na tom bylo Olomoucko – 233 nakažených. „Následně to byly okresy Šumperk (129) a Přerov (85),“ sdělila mluvčí KHS.

Pro srovnání za rok 2022 evidují zdravotnické statistiky v Olomouckém kraji 67 případů, o dva roky dříve to bylo jen 37.

Dramatický nárůst případů experti připisují, podobně jako u jiných infekcí, nepromořenosti populace z pandemických let – méně trénovaná imunita je obecně náchylnější k dříve potlačeným infekcím.

Loňský rok byl ale v kraji rekordní i z pohledu regionálních dat za roky 2019 a 2018. Pro představu v roce 2018 bylo podchyceno 104 případů spály v Olomouckém kraji.

Spála nejčastěji postihuje děti předškolního a mladšího školního věku. Přenáší se vzduchem kapénkami nebo prostřednictvím kontaminovaných předmětů - společné hračky, nádobí nebo oblečení.

„Inkubační doba onemocnění je 2 až 5 dnů. Po prodělání tohoto infekčního onemocnění se celoživotní imunita nevyvine, a proto může být infekce během života opakovaná,“ uvedla mluvčí KHS.

Nejúčinnějším antibiotikem u nákazy je stále penicilin.

Příznaky spály

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Luboš Hájek

Zimnice, horečka, zarudlé tváře s vyblednutím kolem úst, bolest v krku (angína) a potíže s polykáním.
Zvracení, bolest břicha, zduřelé uzliny na krku.
Červená nesvědivá kožní vyrážka, která se šíří od podbřišku na trup a vnitřní strany stehen. Po několika dnech vyrážka zmizí a kůže se olupuje.
Jazyk má zpočátku bílý povlak, od třetího dne je zarudlý s bílými tečkami.

LéčbaPři podezření na spálu je nezbytná návštěva lékaře, který diagnózu potvrdí. Onemocnění se léčí antibiotiky penicilínové řady dle pokynů lékaře.
Nedostatečně léčená spála může způsobit řadu závažných následků například postižení srdce, ledvin, kloubů, nervového systému či kůže. Po celou dobu léčby je třeba dodržovat klid na lůžku. Těžší formy onemocnění vyžadují hospitalizaci. Léčba trvá zpravidla 10 dní.

PrevenceDůsledná osobní hygiena – důkladné mytí rukou může pomoci zabránit šíření bakterií.
Vyvarovat se kontaktu s nemocnými osobami.
Nepoužívat společné předměty – od nemocných osob si nepůjčovat například ručníky či jiné osobní věci.

Zdroj: KHS Olomouckého kraje