Na setkání rodiče pozval ředitel školy Blahoslav Melhuba, aby je seznámil se současnou situací.

„Mám strach o svého syna. Do této školy jsem ho dala proto, že je nová, a tak by měla být i bezpečná. Teď tomu už moc nevěřím,“ řekla rozrušená Andrea Zacpalová, která má dítě v první třídě.

Do školy se bojí chodit i děti.

„Mojí dceři se už dvě noci zdálo, že na ni padá strop. Každé ráno mi říká, že nechce do školy, že má strach. A já ji ani vlastně nemůžu uklidnit, že se nemá čeho bát,“ uvedla Lenka Drešrová, jejíž dcera chodí do třetí třídy.

A co na to soudní znalec, který zkoumá příčiny pádu stropu?

„Předběžný výsledek už mám, ale zatím nemohu říci žádné bližší informace. Jsem vázaný mlčenlivostí. Jediné, co mohu konstatovat, je to, že za pád stropu nemůže jen vítr a že mám určité pochybnosti, zda byla škola postavena přesně podle projektu,“ řekl soudní znalec Jaromír Vrba.

Zprávu dokončí do konce listopadu.

„Termín mám 10. prosince, ale protože je tento případ kvůli dětem choulostivější, budu se snažit, aby to bylo co nejdříve,“ řekl Vrba.

Znalec: Nemohu vyloučit pád dalších stropů

Rodiče se chtěli na setkání dozvědět, co se bude dít dál.

„Chci, aby mi někdo řekl, jak dlouho bude tato situace trvat a kdy a z jakých peněz začnou opravy,“ řekl Vladimír Látal, jehož dcera chodí do první třídy.

Na tyto otázky mohou rodičům odpovědět jen zástupci města, kteří však přes pozvání nepřišli.

„Nemohl jsem se dostavit, protože jsem ve funkci neuvolněný a byl jsem ve svém zaměstnání. Pan starosta zase musel jet do šumperské nemocnice kvůli rodinným záležitostem,“ vysvětlil místostarosta Petr Šrůtek.

„Budeme muset zorganizovat další setkání,“ dodal k tomu ředitel Melhuba.

O syna má pořád strach

Jenže rodiče to moc nepovzbudilo.

„Můj syn už chodí do deváté třídy, takže mi nezbývá nic jiného, než ho do školy pouštět. Musí se připravovat na přijímačky. Mám o něj ale pořád strach,“ přidala se Irena Šmídová.

V některých místnostech v nejvyšším patře školní budovy, kde se strop zřítil, se děti stále učí.

„Soudní znalec nechal uzavřít celkem šest tříd, v ostatních učebnách výuka probíhá normálně. Mám od něj pokyny, že pokud zaznamenáme silnější vítr, musíme vrchní patro opustit,“ uvedl ředitel školy Melhuba.

SOUVISEJÍCÍ:

Po pádu stropu praskají další učebny. Znalec je dal zavřít

Sádrokartonáři kroutí hlavou nad pádem stropu v Litovli

FOTO: Děti v litovelské škole málem zavalil strop

Veronika Štefková