Proč strop spadnul, a kdo za to případně může, by mělo být jasné do konce roku.

„Případ je stále v šetření. Vyzvali jsme další osoby k podání vysvětlení a čekáme na dva další znalecké posudky. Do konce roku bychom ale měli vyšetřování uzavřít,“ řekla Marta Vlachová, tisková mluvčí olomoucké policie.

Kromě znaleckého posudku, který si u znalce Jaromíra Vrby objednala policie, si vlastní posudek nechalo vypracovat i město Litovel. Oba jsou si ve svém závěru téměř totožné.

Oba dokumenty určily za příčinu říjnového pádu stropu, který málem zavalil několik dětí v průběhu vyučování ve Vítězné škole v Litovli, nevyhovující závěsy.

„Dostal jsem k nahlédnutí posudek pro město. Zjistil jsem, že je téměř totožný s posudkem, který jsem vypracoval já. Závěry obou dokumentů jsou skoro stejné, oba ukazují na nevyhovující závěsy,“ řekl Jaromír Vrba, soudní znalec.

Gemo začne opravy na vlastní náklady

Ze středečního jednáni starosty Litovle Vojtěcha Grézla se staviteli Vítězné školy vyplynulo, že opravy podhledů ve třídách provede olomoucká firma Gemo.

Dokud neskončí vyšetřování policie, ujme se oprav firma oprav na vlastní náklady.

„Bylo to velmi důležité a konkrétní jednání, díky kterému jsme se konečně někam posunuli. Všechny firmy byly vstřícné a shodli jsme se na tom, že naším hlavním zájmem je, uvést školu co nejdříve do plného chodu,“ konstatoval Vojtěch Grézl, starosta Litovle.

V pátek se ve škole sejdou technici zúčastněných firem a domluví se na postupu oprav.

„Musí se dohodnout, které křídlo začnou opravovat jako první. Práce pak začnou na druhý den a to 5. prosince. Termín dokončení oprav jednoho křídla jsme dohodli do vánočních svátků a zbylá dvě křídla budou dokončena do 31. ledna 2009,“ uvedl starosta.

„Práce budeme dělat my a to prozatím na naše náklady. Finance jsme ještě neprojednávali, nejdůležitější teď pro nás je chod školy. Opravy dáme do pohybu a až skončí vyšetřování policie, tak se uvidí, na čí bedra pak náklady padnou,“ řekl Jaromír Uhýrek, ředitel stavební firmy Gemo.

PODÍVEJTE SE TAKÉ: Gemo odklidilo sutiny zříceného stropu

Veronika Štefková