Hned tři pohřební ústavy se před časem vážně zajímaly o pronájem budovy krematoria v Neředíně a jeho zázemí za účelem provozování lukrativních kremačních služeb.

Místo vypsání výběrového řízení a vysoutěžení nejvýhodnější ceny však společnost Správa nemovitostí Olomouc na základě rozhodnutí městské rady prodloužila o deset let let nájemní smlouvu s Moravskou pohřební společností, přestože konkurenti nabízeli až třikrát vyšší cenu.

Moravská pohřební společnost, která provozuje pohřební službu Fénix, má krematorium v pronájmu od roku 2000.

Kontrakt vypršel v roce 2013 a radnice se jej rozhodla prodloužit o dalších deset let.

Na nájemném platí společnost městu necelých 100 tisíc korun měsíčně.

O uzavření smlouvy měly přitom zájem také další dvě firmy, které v Olomouci v pohřebnictví působí – Via Ultima a Misericordia.

„Tuto záležitost řešil ještě můj otec, ale potvrzuji, že jsme zájem o provozování krematoria určitě měli,“ konstatoval současný jednatel Misericordie Alexej Navrátil.

Ještě dál jde majitel firmy Via Ultima Alexander Mencl.

„My jsme za pronájem krematoria nabízeli městu 300 tisíc měsíčně a pokud vím, tak tehdejší šéf Misericordie pan Zatloukal chtěl dát také víc. Přesto město prodloužilo o deset let smlouvu s dosavadním nájemcem, i když na tom prodělává miliony,“ tvrdí Mencl.

Pod původní smlouvou z roku 2000 i pod jejím čtyři roky starým dodatkem o prodloužení je podepsán na straně pronajímatele ředitel společnosti Správa nemovitostí Olomouc Roman Zelenka.

„Bylo to na základě rozhodnutí vlastníka, kterým je město, já jsem pouze v roli správce bez rozhodovací pravomoci. Udělám to, co vlastník určí,“ poukázal Zelenka na fakt, že o prodloužení nájemního vztahu bez výběrového řízení rozhodla tehdejší Rada města Olomouce v září 2013.

Bezproblémový chod, investice do technologie

Současní zástupci radnice považují postup za správný, přestože by případné uzavření smlouvy s firmou Via Ultima za nájemné 300 tisíc korun měsíčně mohlo přinést do městské kasy během deseti let až o 25 milionů více.

„Důvodem prodloužení smlouvy bylo bezproblémové provozování krematoria po dobu dvanácti let,“ říká mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Nájemce podle ní navíc po tuto dobu vlastním nákladem investoval zhruba šest milionů do technologie krematoria.

„Nájemné bylo v nové smlouvě stanoveno na základě znaleckého posudku na 1100 korun za metr čtverečný měsíčně, což znamenalo navýšení přibližně o 32 procent, a nájemce se zavázal investovat osm milionů do další obnovy technologie z vlastních prostředků,“ doplnila Štědrá a zároveň potvrdila, že o pronájem tehdy včas projevili zájem i zástupci pohřebních ústavů Misericordia a Via Ultima.

A co na vše říká současný provozovatel krematoria, jednatel Moravské pohřební společnosti Oldřich Tuška?

„Vše proběhlo v pořádku, výběrové řízení nebylo potřeba vypisovat,“ zdůraznil Tuška a na otázku, zda by se případného tendru zúčastnil a za jakých podmínek, odvětil: „To by vám pochopitelně nikdo neřekl.“