Úředníka či úřad můžete přitom nejen zkritizovat, ale i pochválit.

„Soutěží se o nejlepší a nejhorší příklady otevřenosti úřadů vůči veřejnosti v České republice za období září 2007 až září 2008. Hodnotí se například kvalita poskytování informací občanům, zneužívání radničních periodik, aktivní zveřejňování informací.

Tentokrát se bude soutěžit ve čtyřech oblastech – web úřadu, přístup k informacím, svoboda projevu, účast na rozhodování. Letos poprvé také bude hlasovat veřejnost,“ uvedla Jana Mravcová, manažerka projektu Otevřená společnost.

V nominaci pak musí být přesně uveden úřad, případně jméno úředníka, stručný popis činu, za který je úřad nominován. „Kromě toho i kontakt na osobu, která nominuje a případně další kontakt, na kterém je možné událost ověřit. Jména navrhovatelů však uchováme v tajnosti,“ pokračovala Mravcová.

Nejlepší instituce nebo úředník pak obdrží smaltovanou ceduli se jménem úřadu a nápisem Otevřeno, ti nejhorší naopak Zavřeno.

Více informací o soutěži najdou zájemci na www.otevrete.cz a uzávěrka soutěže je 10. září.

V minulém ročníku soutěže obsadili v kategorii Otevřeno první místo zastupitelé SOS pro Šternberk, za nadstandardní informování o své činnosti v zastupitelstvu­.