Odborník nechal uzavřít celé vrchní patro školy a starosta Litovle svolal na dnešek jednání s realizátory stavby, po kterém by měl znát odpovědi na otázky: kdo provede opravu a z jakých peněz? Policie teď zjišťuje, kdo při montáži pochybil.

Dokončený znalecký posudek odevzdal znalec v úterý policii.

„Podle mého zkoumání zabudované závěsné tyče (čtyři milimetry široké kruhové profily z oceli) v podhledu nemají dostatečnou nosnost pro zatížení vlastní váhou a navíc ještě zátěž způsobovanou silným větrem. Zjednodušeně řečeno – tento typ závěsu, který držel sádrokartonové kazety, není vhodný k použití, kde působí silný vítr,“ vysvětlil Jaromír Vrba, soudní znalec.

Kvůli riziku pádu dalších stropů nechal Vrba včera uzavřít celé vrchní patro školy.

„Přimělo mě k tomu nejenom riziko zřícení dalších podhledů při nepříznivém počasí, ale i panika rodičů. Navíc budou v tomto patře probíhat opravy a nebylo by vhodné, aby se tam děti pohybovaly. Praskliny na stropech v tom nehrají žádnou roli, nemají totiž s pádem nic společného,“ objasnil své rozhodnutí znalec.

Děti se tedy od středy učí v jiných třídách.

„Dostali jsme nabídku od sousední Základní školy Jungmanova, že by nám poskytli tři volné učebny a Městský klub Litovel nám nabídl dvě třídy. Zatím to však zkusíme zvládnout sami, aby děti nemusely přebíhat. Uvidíme, jak to půjde,“ popsal situaci Blahoslav Melhuba, ředitel Vítězné školy.

Starosta Litovle Vojtěch Grézl svolal na dnešek jednání s firmami, které se podílely na realizaci školy.

„Pozval jsem Východočeskou stavební firmu (VCES), která byla najata na stavbu školy, dále firmu S-projekt Zlín a společnost Inka, která na práce dohlížela. Domluvíme se, kdo opravy provede a kdo je bude platit. Předběžně si však myslím, že by to měla být firma VCES, která si najala společnost Gemo, aby provedla montáž sádrokartonových podhledů,“ řekl své předběžné stanovisko starosta.

Za firmu VCES se jednání zúčastní jen statutární zástupce.

„Protože nemáme v ruce oficiální znalecký posudek, tak se schůzky zúčastní pouze statutární zástupce naší firmy Petr Němec. Po jednání se uvidí, co bude dál. K závěru znaleckého posudku se ale postavíme čelem. Chceme škole pomoci, aby se tam děti mohly co nejdříve učit,“ řekl Vladimír Ujec, tiskový mluvčí VCES.

Z S-projektu Zlín přijede vedoucí statik. „Budeme tam mít asi tři lidi. Jedním z nich bude vedoucí statik. K našemu stanovisku se však zatím nebudu vyjadřovat, bylo by to nekorektní,“ řekl Jaroslav Česal, ekonomický náměstek S-projektu Zlín.

Zato firma Gemo už má stanovisko pevné.

„Jsem stoprocentně přesvědčený, že chyba není na naší straně. Vše jsme udělali podle norem, předpisů a projektové dokumentace,“ řekl Jaromír Uhýrek, generální ředitel Gema.

Na čí straně však došlo k pochybení, musí určit policie.

„Podle posudku se na zřícení podílely z velké části povětrnostní podmínky. Vše ale musíme prošetřit,“ řekla tisková mluvčí olomoucké policie.

Veronika Štefková