Obvodní báňský úřad před pěti lety stanovil dobývací prostor ve Hvozdečku, aniž by měl od těžaře EIA, stanovisko v rámci posouzení vlivu na životní prostředí.

To v žalobě vytkli žalobci a v polovině února uspěli u Krajského soudu v Ostravě, který se s argumenty nejvyššího státního zástupce ztotožnil.

„Rozhodnutí báňského úřadu o stanovení dobývacího prostoru Hvozdečko jako nezákonné zrušil,“ sdělil Deníku mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Ve věci už rozhodl také Nejvyšší správní soud, který v polovině dubna zamítl kasační stížnost těžaře, a potvrdil tak rozhodnutí krajského soudu.

„Jakmile dostaneme soudní spis, zahájíme řízení a budeme žádat o doplnění žádosti o stanovisko o vlivu na životní prostředí,“ reagoval mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek.

„Vycházeli jsme ze stanoviska Ministerstva životního prostředí a byli jsme přesvědčeni, že dodržujeme zákon,“ obhajoval původní rozhodnutí.

Koupaliště v Majetíně
Koupaliště vyhlížejí tropy, v Litovli prodloužili otevírací dobu
Jubilejní dvacáté lvíče lva berberského odchované v olomoucké zoo.
VIDEO: Lvíče lva berberského se ukázalo světu

Ročně až 40 tisíc tun vápence

Těžaři, společnost Agir, musejí čekat, až báňský úřad odstraní dvě pochybení při stanovení dobývacího prostoru, která mu vytkl krajský soud. Jeho zájem o atraktivní lokalitu, kde se vápenec dobýval již od poloviny 19.století, trvá. Ročně by zde rád dobýval až 40 tisíc tun kvalitního vápence.

„Celá věc se vrátila zpět k pokračování řízení o stanovení dobývacího prostoru na Obvodní báňský úřad v Ostravě, který obě předchozí vytknutá pochybení odstraní a rozhodne ve věci, plně v souladu se zákonem,“ reagoval za závěry soudů jednatel společnosti Agir Karel Chalupa.

Nejvyšší státní zastupitelství se obrátilo na krajský soud na podnět odpůrců záměru těžby ve Hvozdečku v roce 2016.

Na průtahu Skrbení už to nebude drncat. Správa silnic Olomouckého kraje a obec chystají proměnu komunikace. Povrch z žulových kostek položených před sto lety nahradí asfaltobetonovým krytem.
Kostky drncají, ale vydržely tanky. Na průtah ve Skrbeni teď přijde asfalt
Pan Karel Váňa  a zahradní železnice ve Střížově.
VIDEO: Na zahradě má unikátní železnici. Za víkend ji navštíví i stovka lidí

Petici podepsalo 2500 lidí

Místní proti obnově dobývacího prostoru a těžbě horniny protestují.

Zorganizovali petici, kterou podepsalo na 2500 lidí. Obávají dopravní zátěže, hluku, ale také dopadu dobývání horniny na krajinu s unikátními krasovými jevy a národní kulturní památkou hradem Bouzov.

„Bude nové řízení. Otázka, kdy začne, protože ještě běží řízení o přezkumu EIA. Bude se čekat, jak přezkum dopadne,“ připomněl Michal Kuhn, nezávislý místostarosta obce Bouzov, pod kterou spadá místní část Hvozdečko.

Na ministerstvo životního prostředí se obrátila společnost Agir poté, co Krajský úřad Olomouckého kraje vloni v říjnu podruhé vydal zamítavé stanovisko k záměru těžby horniny v dobývacím prostoru Hvozdečko. Letos v lednu ministerstvo zveřejnilo, že stanovisko kraje přezkoumá.

Ministerstvo životního prostředí vloni na jaře zrušilo první nesouhlas kraje a ten nato po zapracování připomínek znovu vydal zamítané stanovisko k záměru těžby v dobývacím prostoru Hvozdečku.

Kraj doplnil vyjádření odborníků k vlivu těžby na krasové jevy a dopadu na rezervoár podzemní vody. Nemožnost prokazatelně vyloučit riziko nezvratného poškození vodních zdrojů je jeden z hlavních důvodů odmítnutí zahájení těžby vápence u Bouzova.

Apokalypsa. Jinak nelze popsat stav smrkových porostů kolem pramene Odry. Vyhledávaná turistická trasa připomíná bojiště, kde člověk v boji s dřevokaznými škůdci a počasím prohrává na celé čáře. Na snímku past na dřevokazný hmyz.
Na boj s kůrovcem nasadil kraj kalamitní štáb
Pozemní kontejnery v centru Olomouc. Ilustrační foto
Polopodzemní kontejnery i mimo centrum? Mají se objevit v Nových Sadech