Analytička se soudila s ČSÚ a žádala omluvu a odškodnění 150 tisíc korun. Tvrdí, že zaměstnavatel ji diskriminoval a šikanoval za to, že odmítala publikovat chybná statistická data svého podřízeného Vladimíra Kupčíka, který je spolužákem vrchního ředitele Jiřího Rolence.

Ten byl přímý podřízený předsedy ČSÚ Jana Fischera. „Když jsem se obrátila o objektivní prošetření přímo na předsedu ČSÚ, poslal na mne svého kamaráda vrchního ředitele Rolence. Ten mi vyhrožoval, že přijdu o místo, což se také stalo. Odstraněna byla i ředitelka Jana Jiroušová, také odmítala přehlížet nekvalitní práci,“ popisovala Dvořáková.

Tvrdí, že od počátku navrhovala mimosoudní vyrovnání. „Nechtěla jsem ČSÚ skandalizovat, a byla jsem loajální. Nechtěli však o tom slyšet. Nakonec ale vyšli vstříc a v lednu začali advokáti jednat o mém mimosoudním vyrovnání, takže soudní jednání se dnes již neuskutečnilo,“ uvedla včera Dvořáková.

Částku nechce zveřejnit. „Takto jsme se s ČSÚ dohodli,“ poznamenala. Mária Dvořáková už jeden spor s ČSÚ vyhrála. Soud jí vloni dal za pravdu v tom, že výpověď, kterou před dvěma lety dostala, je nezákonná. Tudíž by se na statistiku mohla vrátit.

O tom ale neuvažuje. „Statistika mi ale musí platit mzdu, i když pracuji jinde. To vše jde z peněz daňových poplatníků,“ doplnila. V dalším procesu, který by tedy měl skončit mimosoudní satisfakcí, chtěla Dvořáková prokázat, že výpovědi předcházela diskriminace a šikana.