Nemocného bezdomovce loni v lednu opakovaně přivezla do nemocnice sanitka. Ochranka jej nakonec vyvezla v kolečkovém křesle ven před bránu. Tam nemocný muž později zemřel.

Vranová ve své výpovědi před soudem odmítla, že by péči o pacienta nějakým způsobem zanedbala.

Sedmadvacetiletou neuroložku Hanu Vránovou, pracující v noci na urgentním příjmu, přivolala kolem čtvrté hodiny ráno sestra z dispečingu, protože pacient měl mít podezření na neurologické problémy.

„Muže jsem prohlédla a změřila mu teplotu a tlak. Sám mi říkal, že mu nic není a nechápe proč je přivezli. Pacient nejevil známky žádného akutního onemocnění. Měl pouze poškrábané nohy, které ho svědili od parazitů,“ vysvětlila Vranová.

Lékařka se pak s pacientem dohodla na propuštění.

Muž si prý podruhé na potíže nestěžoval

Bezdomovce pak nalezla drážní zaměstnankyně, jak leží na záchodcích olomouckého hlavního nádraží. Přivolala proto městské strážníky, kteří jej nechali záchrannou službou převézt opět do nemocnice.

Jeden ze zasahujících strážníků u soudu vypověděl, že jeho odvoz sanitkou byl na první pohled nutný.

„Ležel na zemi na záchodcích a stěžoval si na bolest nohou. Nemyslím, že byl opilý, slyšel jsem navíc jak se mu špatně dýchá. Dali jsme mu proto napít a zavolali sanitku,“ vypověděl Martin Kustka.

Po zhruba dvou hodinách se tak Lubomír Spurný ocitl na urgentním příjmu podruhé. Podle neuroložky si však ani při této návštěvě nemocnice muž na žádné zdravotní potíže nestěžoval.

„Kdybych měla sebemenší indicii, že je nutné nějaké další vyšetření, nebyl by pro mne žádný problém jej v tu chvíli na ně poslat. Pacient bezproblému komunikoval a netrpěl ani dušností. Mluvila jsem s ním i o tom, jak se dostal na ulici,“ řekla Vranová.

Vedení nemocnice stojí za lékařkou

Lékařka nakonec přivolala ochranku, aby bezdomovce doprovodila k bráně fakultní nemocnice. O pár metrů dál muž později zemřel.

Policejní vyšetřování ukázalo, že by tehdy bezdomovci nepomohla ani okamžitá odborná pomoc. Při pitvě totiž lékaři zjistili, že měl rozsáhlý zánět plic, doprovázený zánětem hrtanu a průdušnice.

Vedení fakultní nemocnice se již dříve vyjádřilo, že za obviněnou zatím stojí.

„Čekáme na rozhodnutí soudu, další postup bude vedení nemocnice řešit až podle jeho stanoviska. Lékařka u nás normálně dále pracuje,“ potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice v Olomouci Egon Havrlant.