Manažer čelil v souvislosti s výkonem své funkce obžalobě ze tří trestných činů.

Případem se bude zabývat olomoucký vrchní soud, řekl ČTK státní zástupce Karel Studený.

„Odvolal jsem se proti zprošťujícímu rozsudku krajského soudu. Trvám na svém závěrečném návrhu," uvedl Studený, který u soudu prvního stupně pro manažera požadoval podmíněný trest, finanční postih a zákaz činnosti v řídicí funkci ve státních příspěvkových organizacích.

Podání odvolání považuje Maráček za krok, na nějž má státní zástupce právo.

„Po prostudování odůvodnění se budu schopen vyjádřit více," sdělil v pondělí ČTK Maráček.

Novinkou byla informace i pro jeho právního zástupce Martina Blaška. Ani on se ale nechtěl k věci vyjádřit před tím, než se s podaným odvoláním seznámí.

Nebyl prokázán úmysl

Maráček byl obžalován z porušování závazných pravidel hospodářského styku, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Hrozilo mu dva až osm let vězení.

Podle obžaloby manažer uzavíral smlouvy na pronájem osobních vozů nevýhodné pro nemocnici a navíc bez výběrového řízení.

U zakázek za desítky milionů korun na modernizaci pracovišť nemocnice nevyhlásila otevřené výběrové řízení, ale využila jednacího řízení bez uveřejnění.

Externím firmám zadala audity, čímž prý nemocnici vznikla škoda přes tři miliony korun.

Původně státní zástupce škodu vyčíslil na 6,8 milionu. Fakultní nemocnice požádala o náhradu škody, pak ale žádost stáhla.

Podle předsedy senátu Eduarda Ondráška nemocnici nevznikla žádná škoda a bývalému řediteli nebyl ani u jednoho z trestných činů prokázán úmysl.

Připomněl také, že veškeré kroky Maráček činil za souhlasu ministerstva zdravotnictví, zřizovatele nemocnice.

Třiačtyřicetiletého manažera již ve funkci nahradil Roman Havlík. Bývalý Maráčkův statutární zástupce zvítězil ve výběrovém řízení vypsaném ministrem zdravotnictví. Maráček řídil nemocnici od roku 2007 do letošního února.

SOUVISEJÍCÍ:

Soud osvobodil bývalého šéfa fakultní nemocnice Maráčka

Novým šéfem olomoucké fakultní nemocnice je Roman Havlík