Ten byl obžalován z porušování závazných pravidel hospodářského styku, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a z porušování povinností při správě cizího majetku.

Původně mu hrozily dva roky až osm let vězení.

Soud ho osvobodil, protože mu ani u jednoho z trestných činů neprokázal úmysl, nemocnici navíc nevznikla žádná škoda.

Státní zástupce pro Radomíra Maráčka požadoval podmíněný trest, peněžitý trest 50 tisíc korun a zákaz činnosti.

Maráček se hájil tím, že neměl žádný úmysl zákon o veřejných zakázkách obcházet ani někoho zvýhodňovat.

„I s odstupem několika let jsem znovu dospěl k závěru, že bych tyto věci řešil stejně a udělal stejná rozhodnutí jako tenkrát,“ poznamenal ve středu u soudu a přečetl děkovný dopis, který mu jako vyjádření podpory zaslali vedoucí pracovníci řady klinik olomoucké fakultní nemocnice.

Ti v něm vyzdvihli zlepšení kvality péče o pacienty, razantní oddlužení nemocnice a dlouhodobý kladný hospodářský výsledek.

Osvobozující rozsudek předseda senátu Eduard Ondrášek zdůvodnil právě tím, že se ani u jednoho z trestných činů Maráčkovi nepodařilo prokázat úmysl.

„Za dobu jeho vedení po něm nezůstal žádný dluh, naopak nemocnici stabilizoval, ekonomicky pozvedl a získal pro ni akreditaci. Zdravotnické zařízení nebylo schopno vyčíslit žádnou újmu. Jeho postupy při modernizaci zastaralých pracovišť navíc předem schválilo ministerstvo zdravotnictví,“ sdělil Ondrášek.

Maráček: O návratu do nemocnice spekulovat nechci

Maráček se ihned vzdal práva na odvolání a přiznal, že ho potěšilo zdůvodnění rozsudku a to, jak soud vnímal výpovědi několika desítek svědků, kteří postupně oceňovali jeho přínos pro nemocnici.

„Zásadní pro mě je, že po mě nezůstává žádná škoda, ale fungující zdravotnické zařízení. Ještě ale není úplně vyhráno, státní zástupce se může odvolat. Nechci spekulovat ani o návratu do nemocnice, ta už svého ředitele má,“ řekl Maráček.

Státní zástupce Karel Studený se rozhodl, že vyčká písemného vyhotovení rozsudku a ponechal si osmidenní lhůtu na odvolání.

„Stále se domnívám, že došlo k porušení zákona o veřejných zakázkách a o finanční kontrole a že tam úmysl ze strany obžalovaného byl,“ míní Studený.

Ztratil rok dokazováním neviny

Rozsudek byl dobrou zprávou i pro vedení olomoucké Fakultní nemocnice. To bylo od začátku přesvědčeno, že Maráček ve funkci ředitele žádný trestný čin nespáchal a nezpůsobil ani škodu.

„Naopak zdravotnické zařízení pozvedl po stránce poskytované péče, ekonomiky i technologického vybavení. Je nám líto, že ztratil rok života dokazováním neviny. Je to škoda také pro nemocnici, protože tento čas mohl jako úspěšný manažer využít pro nemocnici samotnou a pro její pacienty,“ uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Třiačtyřicetiletý Radomír Maráček v minulosti uzavřel podle státního zástupce Karla Studeného pro nemocnici nevýhodné smlouvy o pronájmu osobních automobilů pro manažery aniž by postupoval podle zákona o veřejných zakázkách.

Stejně tak při modernizaci specializovaných pracovišť nemocnice dodavatele vybírala v tzv. jednacím řízení bez uveřejnění a obracela se jen na jednu firmu.

Nemocnice žádost o náhradu škody stáhla

Maráček měl také při přípravách na akreditaci najmout na zpracování auditů soukromé firmy, aniž by využil interní auditory zaměstnávané nemocnicí.

Státní zástupce škodu vyčíslil na 6,8 milionu korun, později ji snížil na přibližně tři miliony.

Fakultní nemocnice v Olomouci se zpočátku k soudu přihlásila o náhradu škody, tu však nebyla schopná vyčíslit a v polovině března letošního roku žádost zase stáhla.

Radomír Maráček nemocnici řídil od roku 2007 do konce letošního února, kdy byl ve výběrovém řízení vybrán nový ředitel Roman Havlík.