O tom, že i na naši na pohled klidnou krajinu se kdysi rozlévala žhavá láva, krátery sopek vyvrhovaly sopečné pumy, mračna ohnivého popela a z úbočí se valily smrtící bahnotoky se mohou přesvědčit návštěvníci nové výstavy ve VMO.

„Přesně tak tomu bylo, a to v době dokonce geologicky ´nedávné´, během třetihor a čtvrtohor. A právě s touto historií je možné se detailně seznámit díky expozici nazvané Sopky v geologické minulosti Moravy a Slezska,“ pozval mluvčí muzea Antonín Valenta.

První část výstavy je věnovaná příčinám vzniku sopek, jejich typům a druhům vulkanických činností a také nebezpečím, kterými takzvané sopky – zabijáci ve vulkanicky aktivních oblastech stále hrozí. Nechybí ani informace o největších katastrofách doplněné údaji o současných aktivních vulkánech a desítky ukázek magmatických hornin z České republiky i celého světa.

Čedičové varhany v proudu lávy Venušiny sopky.
Tipy na podzimní výlety: Venušina sopka a čerti u Mladče

Druhá část výstavy mapuje výskyt sopečných hornin v různých geologických obdobích. Například v období devonu a karbonu se v oblasti Drahanské vrchoviny a Nízkého Jeseníku rozprostíralo moře, produkty podmořských sopek se vyskytují například v okolí Ponikve, Jesence, Dzebele a také u Ptení a Stínavy.

Prezentovány jsou také třetihorní a čtvrtohorní sopky v centrální části Nízkého Jeseníku, především v okolí Bruntálu. Velký a Malý Roudný, Venušina sopka a Uhlířský vrch tvoří významné dominanty v krajině a jsou vyhledávanými turistickými cíli. Expozice je ve VMO pro veřejnost přístupná až do 30. října.