„Aktuálně jsme v jednání se zástupci vedení města Moravský Beroun ohledně vytipovaných lokalit pro potenciální projekty obnovitelných zdrojů energie. Společně posuzujeme vhodnost lokalit o výměře v souhrnu několika desítek hektarů,“ potvrdil Olomouckému deníku mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol.

„Snahou je potenciální projekty umístit na produkčně průměrné až podprůměrné půdy s nízkým zemědělským výnosem, mimo chráněná území a mimo blízký intravilán obce,“ vysvětloval.

Ve hře byly původně čtyři lokality, které zastupitelé Moravského Berouna zúžili na dvě: Ondrášov a Šapito směrem na Nové Valteřice.

„V Ondrášově vzhledem k bonitě půdy záměr realizovat nelze, takže se již uvažuje o jedné lokalitě - u Šapita,“ informoval starosta Tomáš Feranec.

U turistické cesty

Podle vedení města se mezi zastupiteli a občany diskutuje o záměru postavit na katastru Moravského Berouna fotovoltaickou elektrárnu o výměře cca 30 hektarů a výkonu 30MWh.

„U Šapita by byla fotovoltaická elektrárna vidět pouze ze silnice ve směru na Dětřichov nad Bystřicí a to „jen“ ze 100 metrového úseku této cesty. Při posuzování této lokality vnímám obavy, že pozemky leží u turistické cesty na Slunečnou,“ poukázal starosta.

Město nezastírá, že podmínky případného pronájmu cca 30 hektarů pastvin, které město ve vytipované lokalitě vlastní, jsou více než lákavé.

Jako kompenzaci nabízí ČEZ městu podle starosty roční pronájem ve výši okolo 50 tisíc korun za jeden hektar pronajatých pozemků.

„Město potřebuje rekonstruovat ČOV, což bude dělat bez dotací, protože na modernizaci nebudou dotační tituly a když, tak jen na část potřebné modernizace,“ poukázal Tomáš Feranec.

Energeticky úsporná opatření v Drahanovicích
"Smart" vesnice na Olomoucku. Pořídila špičkové osvětlení ulic i solární zdroje

Otázka několika let

O záměru společnosti ČEZ v této části Olomouckého kraje se v minulém týdnu mluvilo na zasedání berounského zastupitelstva. Samospráva pozvala do místního kina občany, aby se vyjádřili k možné realizaci obnovitelných zdrojů energie na katastru.

„Občané jsou průběžně informováni. Doporučil jsem, ať se jedou podívat do míst, kde podobné fotovoltaické elektrárny stojí, i když třeba ne tak velké, a udělají si sami obrázek,“ uvedl.

Vedení města nyní čeká, jak se k finální lokalitě vyjádří společnost ČEZ. Následovat by musela změna územního plánu.

„Jasno bychom chtěli mít do konce volebního období. Samotná realizace bude běh na dlouhou trať. Je to otázka nejméně pěti let,“ dodal Tomáš Feranec.

Větrníky u Horní Loděnice v panoramatu Nízkého Jeseníku nad Šternberkem. Ilustrační foto
Odpůrci větrníků v Jívové se nevzdávají: Uvidí je z Olomouce, naruší Kopeček!

Další u sousedů?

Zástupce společnosti ČEZ v rámci vytipovávání vhodných lokalit pro možnou realizaci projektů obnovitelných zdrojů energie oslovil i sousední Horní Loděnici.

„Hovořilo se o jednom třímegawattovém větrníku a solárech. Nic konkrétního ale ze strany zástupce společnosti ČEZ zatím nepadlo,“ uvedl starosta obce Gustav Repaň.

Skupina ČEZ v současnosti provozuje fotovoltaické elektrárny ve 12 lokalitách v České republice a jedno zařízení tohoto typu v Bulharsku.

Fotovoltaické elektrárny provozované Skupinou ČEZ v České republice vyrobily za posledních 10 let více než 914 tisíc MWh elektřiny, čímž ušetřily 822 tisíc tun uhlí a zamezily vypuštění více než 875 tisíc tun CO2. Právě takové dopady by si vyžádala výroba stejného množství energie v klasických elektrárnách.

Do roku 2025 plánuje pořídit 1500 megawattů nového výkonu ve fotovoltaice.