Náklady na první olomouckou solární elektrárnu se budou pohybovat kolem třiceti milionů korun. Návratnost je díky dotacím a zajímavé výkupní ceně získané elektrické energie deset let, panely mají životnost třicet let. Původně firma počítala s tím, že elektrárnu rozjede už na jaře 2008.

„Vyřizování různých žádostí a povolení se však o řadu měsíců protáhne, takže plánovaný termín kvůli tomu nestihneme. Musíme sehnat přes šedesát různých potvrzení a formulářů. Rozjezd elektrárny se odsouvá kvůli tomu, že ji musíme napojit na distribuční síť ČEZ. Ten nám navíc dopisem oznámil, že mu máme za připojení zaplatit neuvěřitelné čtyři miliardy korun. Je zarážející, že u nich může dojít k takovému omylu. Správnou částku nám dodnes nesdělili,“ uvedl předseda představenstva Moravské výrobní Jaroslav Švarc.

Podobně špatné zkušenosti má také s realizací malé domácí solární elektrárny, kterou si vybudoval na svém rodinném domě.

„Přes tři měsíce je celé zařízení hotové a připravené ke spuštění. Elektřinu získanou ze sluneční energie jsme si doma mohli vyrábět už na podzim. Kvůli administrativním průtahům však dodnes čekáme na konečné vyjádření a připojení od ČEZu. Připadá mi to, že se zelené energii brání,“ poznamenal Švarc.

To, že je rozjezd solární elektrárny po administrativní stránce náročný, potvrzuje také projektový manažer Vítězslav Jančík ze společnosti HiTechSolar, která letos dokončila solární elektrárnu v Ostrožské Lhotě na Zlínsku. Ta je zároveň největší solární elektrárnou ve střední Evropě.

„Vyrobený proud dodáváme do sítě společnosti E.O.N.. Při vyřizování administrativních záležitostí jsme s touto firmou neměli žádné problémy. Horší už to ale bylo s další elektrárnou v Opatově na Svitavsku, kde od nás vyrobenou elektřinu odebírá ČEZ. S byrokracií z jejich strany jsme se tenkrát opravdu potýkali. Dnes už se naštěstí vzájemné vztahy urovnaly,“ sdělil Jančík.

ČEZ při podání žádosti o zřízení solární elektrárny a k uzavření smlouvy o připojení výrobny vyžaduje téměř dvě desítky formulářů, dokladů a potvrzení.

„Počet předkládaných dokladů se může zdát zbytečně velký. Každý z nich má však své opodstatnění. Pokud se týká poplatku dosahujícího téměř čtyř miliard korun pro společnost Moravská výrobní, pak z naší strany opravdu došlo k omylu. Místo správné částky jsme mylně uvedli variabilní symbol,“ vysvětlil původ obrovské sumy mluvčí ČEZ pro severní Moravu Jaroslav Jurča.

Více než tříměsíční prodlevu při spuštění malé domácí solární elektrárny nezavinil podle něj ČEZ. „Novým solárním elektrárnám se nebráníme. Máme však ze zákona a vyhlášek stanovené termíny pro vyřízení žádostí. Ty jsou pro nás závazné, musíme je dodržovat,“ dodal Jurča.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika