„První lokalita nebyla průchozí, protože by část obyvatel viděla z okna obrovskou plochu solárních panelů. Následně se hledaly další možnosti,“ uvedl místostarosta Moravského Berouna Rostislav Hrdlička.

Zastupitelé v polovině března schválili umístění fotovoltaické elektrárny na pozemcích, které se nachází severně od města směrem na Slunečnou. Parcely jsou ve vlastnictví města a Arcibiskupství olomouckého.

Pro hlasovalo 9 z 12 zastupitelů. „Tři byli proti. Z principu. Soláry nechtějí nikde, protože podle nich hyzdí krajinu,“ dodal místostarosta.

Zvolené místo je podle společnosti ČEZ výsledkem dohody všech stran.

„Pro město je výhodou vzdálenost od bytové zástavby, nám vyhovuje jižní dispozice a blízkost naší rozvodny pro vyvedení výkonu,“ reagoval mluvčí společnosti Vladislav Sobol.

Parcely vybrané pro stavbu solární elektrárny na sever od Moravského BerounaParcely vybrané pro stavbu solární elektrárny na sever od Moravského BerounaZdroj: Podklad: cuzk.cz. Grafika: Deník

Začátek stavby za pět let

ČEZ, který je největším provozovatelem fotovoltaických elektráren v Česku, už získal k záměru vyjádření odboru životního prostředí Olomouckého kraje.

„Potvrdil, že lokalita není nijak chráněná například v souvislosti s výskytem vzácných rostlin nebo živočichů a že výstavba fotovoltaické elektrárny není v konfliktu se Zásadami územního rozvoje Olomouckého kraje,“ sdělil Olomouckému deníku mluvčí společnosti ČEZ.

Území, kde firma panely postaví, má výměru zhruba 50 hektarů. „Předpokládaný výkon bude kolem 48 MWp,“ přiblížil Sobol.

Stavět by se mohlo začít zhruba za pět let. Předcházet musí nejprve změna územního plánu, teprve pak může následovat územní rozhodnutí a stavební povolení.

„Samotná stavba naváže na plánovanou rekonstrukci rozvodny v Moravském Berouně, která by měla proběhnout v letech 2026 a 2027,“ upřesnil mluvčí společnosti ČEZ.

Větrníky u Horní Loděnice. Ilustrační foto
Nad Šternberkem chystají další větrníky, plánuje je firma bývalého ministra

50 tisíc za hektar pastvin

Město nezastírá, že podmínky pronájmu pastvin jsou lákavé. Jako kompenzaci nabízí ČEZ městu podle starosty 50 tisíc korun za jeden hektar.

„Město potřebuje rekonstruovat ČOV, což bude dělat bez dotací, protože na modernizaci nebudou dotační tituly a když, tak jen na část potřebné modernizace,“ poukázal Tomáš Feranec.

Zástupce společnosti ČEZ v rámci vytipovávání vhodných lokalit pro možnou realizaci projektů obnovitelných zdrojů energie oslovil i sousední Horní Loděnici.

„Hovořilo se o jednom třímegawattovém větrníku a solárech. Nic konkrétního ale ze strany zástupce společnosti ČEZ zatím nepadlo,“ uvedl starosta obce Gustav Repaň.

Větrníky u Horní Loděnice v panoramatu Nízkého Jeseníku nad Šternberkem. Ilustrační foto
Odpůrci větrníků v Jívové se nevzdávají: Uvidí je z Olomouce, naruší Kopeček!

Dvanáct lokalit v ČR

Skupina ČEZ v současnosti provozuje fotovoltaické elektrárny ve 12 lokalitách v České republice a jedno zařízení tohoto typu v Bulharsku.

Fotovoltaické elektrárny provozované Skupinou ČEZ v České republice vyrobily za posledních 10 let více než 914 tisíc MWh elektřiny, čímž ušetřily 822 tisíc tun uhlí a zamezily vypuštění více než 875 tisíc tun CO2. Právě takové dopady by si vyžádala výroba stejného množství energie v klasických elektrárnách.

„Do roku 2030 chce ČEZ přispět k transformaci české energetiky do bezemisní podoby vybudováním obnovitelných zdrojů o výkonu až 6 GW,“ uzavřel mluvčí společnosti Sobol.